Uzasadnienie
Uzasadnienie
Zarządzeniem z dnia 18 grudnia 2014 r. wezwano S. G. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na opisane w sentencji postanowienie Dyrektora Izby Celnej [...]. Wezwanie zawierało pouczenie, że czynności powyższej należy dokonać w terminie 7 dni od dnia doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.
Powyższe wezwanie doręczono skarżącemu w dniu 24 grudnia 2014 r. W dniu 2 stycznia 2015 r. S. G. zwrócił się do Sądu z wnioskiem o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu, uiszczając jednocześnie wymagany wpis w kwocie 100 zł. Prawomocnym postanowieniem z dnia 21 stycznia 2015 r. WSA w Rzeszowie odmówił przywrócenia wnioskowanego terminu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje;
Stosownie do art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.; dalej: "Ppsa") od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis, przy czym pismem takim jest również skarga. W przypadku gdy skarga nie została należycie opłacona, zgodnie z art. 220 § 1 i 3 Ppsa, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem odrzucenia skargi uiścił opłatę w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, ponieważ wobec braku opłaty Sąd nie podejmie żadnej czynności. Brak dokonania powyższej czynności lub jej dokonanie z uchybieniem w/w ustawowo określonego terminu obliguje Sąd do odrzucenia skargi.
W rozpoznawanej sprawie wezwanie do uiszczenia wpisu doręczono skarżącemu w dniu 24 grudnia 2014 r., a zatem 7-dniowy termin przewidziany na uzupełnienie braków fiskalnych skargi upłynął z dniem 31 grudnia 2014 r., skarżący uiścił zaś wymagany wpis w dniu 2 stycznia 2015 r. Jednocześnie Sąd po rozpoznaniu wniosku skarżącego, wspomnianym postanowieniem z dnia 21 stycznia 2015 r. odmówił przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu od skargi. Postanowienie to jest prawomocne.
Mając powyższe okoliczności na uwadze, w oparciu o art. 220 § 1 i 3 Ppsa, Sąd odrzucił skargę.
O zwrocie wpisu orzeczono zgodnie z art. 232 § 1 pkt 1 Ppsa.