Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2017 r. sygn. akt II SA/Rz 1740/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi S. W. oraz K. R. i E. R. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych.
Na rozstrzygnięcie to K. R. i E. R. – działający przez profesjonalnego pełnomocnika r. pr. B. G. złożyli skargę kasacyjną, uiszczając wpis sądowy w wysokości 100 zł (zamiast w wymaganej kwocie – 250 zł). Z uwagi na fakt, że skarga kasacyjna obarczona była brakiem fiskalnym (wpis sądowy uiszczono w niepełnej wysokości), zarządzeniem z dnia 12 grudnia 2017 r. ww. skarżący – reprezentowani przez r. pr. B. G. wezwani zostali do uzupełnienia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w wysokości 150 zł. W wezwaniu zawarto pouczenie, że nieusunięcie wskazanego braku w terminie 7 dni od daty jego otrzymania spowoduje odrzucenie skargi kasacyjnej.
Wezwanie to wysłane zostało na wskazany w skardze kasacyjnej adres Kancelarii Radcy prawnego i odebrane w dniu 15 grudnia 2017 r.
Zakreślony przez Sąd termin mijał w dniu 22 grudnia 2017 r. (piątek).
Uzupełniający wpis sądowy od skargi kasacyjnej został uiszczony w dniu 28 grudnia 2017 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718 – zwanej dalej "P.p.s.a."), od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 58 § 1 pkt 2-4, art. 161 § 1 oraz art. 220 § 3, przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skargę kasacyjną, może wnieść strona, prokurator lub Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka po doręczeniu im odpisu orzeczenia z uzasadnieniem (art. 173 § 2 P.p.s.a.). Skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem – art. 177 § 1 P.p.s.a. Skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego (art. 175 § 1 P.p.s.a.).
W myśl natomiast art. 178 P.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie
Z dyspozycji art. 230 § 1 i § 2 P.p.s.a. wynika, że od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są: skarga, sprzeciw od decyzji, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. Stosownie zaś do art. 220 § 1 P.p.s.a. Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku z zastrzeżeniem § 2 i 3 przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od doręczenia wezwania. Skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd - art. 220 § 3 P.p.s.a.
W niniejszej sprawie bezspornym jest, iż K. R. i E. R. zarządzeniem Z-cy Przewodniczącego Wydziału z dnia 12 grudnia 2017 r. (doręczonym pełnomocnikowi 15 grudnia 2017 r.) zostali wezwani do uiszczenia uzupełniającego wpisu od skargi kasacyjnej w kwocie 150 zł w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Nie ulega wątpliwości, że termin do uiszczenia przedmiotowego wpisu upłynął po siedmiu dniach od doręczenia wezwania, tj. 22 grudnia 2017 r. Skarżący należny wpis sądowy uiścili dopiero 28 grudnia 2017 r., a zatem już po upływie, wskazanego w zarządzeniu terminu.
W związku z tym należy przyjąć, że uiszczenie uzupełniającego wpisu od skargi kasacyjnej po terminie jest równoznaczne z jego nieuiszczeniem, co na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a. skutkuje odrzuceniem tejże skargi kasacyjnej.
W tej sytuacji WSA w Rzeszowie, działając na podstawie art. 178 w zw. z art. 220 § 1 i § 3 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.
O zwrocie uiszczonego wpisu od skargi kasacyjnej orzeczono stosownie do treści art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.