Uzasadnienie
Zarządzeniami Przewodniczącego Wydziału II WSA w Rzeszowie z dnia 11 marca 2020 r. wezwano Skarżącego do uiszczenia wpisu od skargi na opisaną w sentencji niniejszego postanowienia decyzję w kwocie 178 zł, podanie nr PESEL oraz nadesłanie 7 odpisów skargi. Odbiór przesyłki zawierającej wezwania pokwitował adresat osobiście w dniu 18 marca 2020 r. Wezwania zawierały pouczenia o konieczności ich wykonania w terminie 7 dni od daty doręczenia pod rygorem odrzucenia skargi. Żądany wpis został uiszczony przez Skarżącego w dniu 26 marca 2020 r. Także w dniu 26 marca 2020 r. Skarżący nadał w placówce pocztowej operatora wyznaczonego przesyłkę zawierającą odpisy skargi oraz informację o jego nr PESEL.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Warunkiem wszczęcia postępowania sądowoadministracyjnego jest skuteczne wniesienie skargi spełniającej określone w ustawie warunki formalne i fiskalne, bez których nadanie jej właściwego biegu nie jest możliwe.
Zgodnie z art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zmianami), zwanej dalej "p.p.s.a.", skarga pod względem formalnym powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Pierwsze pismo w sprawie, zgodnie z art. 46 § 2 pkt 1 b p.p.s.a. winno zawierać numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną. Z kolei zgodnie z art. 47 § 1 tej ustawy, do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom postępowania. Brak nr PESEL strony Skarżącej oraz brak odpisów skargi stanowią braki formalne skargi.
Po myśli art. 49 § 1 p.p.s.a. jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej. Skutkiem nieuzupełnienia w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi, stosownie do art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. jest jej odrzucenie, przy czym zgodnie z treścią art. 58 § 3 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę postanowieniem; a odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.
Stosownie do art. 230 § 1 i 2 p.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym skargi, pobiera się wpis. Jeżeli natomiast skarga nie została należycie opłacona, to zgodnie z art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a. przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem odrzucenia skargi uiścił opłatę w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, ponieważ wobec braku należnej opłaty Sąd nie podejmie żadnej czynności.
Odbiór przesyłki zawierającej wezwania do uzupełnienia braków formalnych i fiskalnych skargi pokwitował w przedmiotowej sprawie Skarżący osobiście w dniu 18 marca 2020 r. Zatem 7 - dniowy termin do uzupełnienia braków skargi upłynął w dniu 25 marca 2020 r. Uzupełnienie braków formalnych i fiskalnych przez Skarżącego nastąpiło w dniu 26 marca 2020 r., a więc z uchybieniem ww. terminu.
W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 w zw. z art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a. orzekł o odrzuceniu skargi. Podkreślić należy przy tym, że wielkość opóźnienia nie ma wpływu na treść rozstrzygnięcia. Na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i art. 232 § 2 p.p.s.a. Sąd zwrócił Skarżącemu uiszczony w sprawie wpis sądowy.