Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 9 czerwca 2010 r., sygn. akt II SA/Rz 301/10

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia NSA Stanisław Śliwa przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 8 czerwca 2010 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi H. B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2010 r., [...] w sprawie odmowy zwrotu nieruchomości p o s t a n a w i a odrzucić wniosek H. B. o przywrócenie terminu na usunięcie braków formalnych skargi poprzez nadesłanie jej 5 odpisów.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie postanowieniem z dnia 17 maja 2010 r., sygn. akt II SA/Rz 301/10 odrzucił skargę H. B. z przyczyny niewykonania wezwania Sądu do usunięcia braku formalnego skargi poprzez nadesłanie 5 odpisów skargi. Pismem z dnia 27 maja 2010 r. (data wpływu: 28 maja 2010 r.) H. B. złożyła wniosek o przywrócenie uchybionego przez nią terminu na złożenie wymaganych odpisów skargi. W uzasadnieniu wniosku stwierdziła, że braki skargi nie zostały przez nią usunięte w terminie z uwagi na chorobę nowotworową, jaką przechodził jej szwagier, K. B. Skarżąca jest lekarzem-dentystą i poświęciła dwa ostatnie miesiące życia szwagra na poszukiwania sposobów zapobieżenia chorobie.

Ponadto, skarżąca podkreśliła, że dwa wezwania skierowane do niej przez Sąd (obligujące do uiszczenia wpisu oraz do nadesłania brakujących odpisów skargi) otrzymała w jednej przesyłce i nie dostrzegła w ogóle pisma, wzywającego do nadesłania odpisów skargi, gdyż znajdowało się "pod spodem".

Zgodnie z art. 86 § 1 zd. pierwsze ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., zwanej dalej p.p.s.a.) przywrócenie terminu jest dopuszczalne, gdy strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu (art. 87 § 1 p.p.s.a.).

Wniosek skarżącej został złożony z uchybieniem 7-dniowego terminu określonego w art. 87 § 1 p.p.s.a. Zdarzeniem, z którym ustała wskazana we wniosku przyczyna uchybienia terminowi w postaci choroby szwagra jest jego śmierć, która – jak wynika aktu zgonu – nastąpiła 17 maja 2010 r. Termin na skuteczne złożenie wniosku o przywrócenie terminu, którego nie dochowano z racji tej przeszkody faktycznej upływał z dniem 24 maja 2010 r. Wniosek skarżącej został złożony dopiero 28 maja 2010 r. Stosownie do art. 88 zd. pierwsze p.p.s.a., spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

Z przedstawionych względów, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, działając na podstawie art. 88 p.p.s.a. postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 lipca 2010 r., dokument z 6 lipca 2010 r., dokument z 17 maja 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.