Uzasadnienie
I. Z. zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ujawnienia w ewidencji gruntów i budynków umowy dzierżawy nieruchomości rolnych.
W związku z brakiem opłacenia skargi zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II tut. Sądu z dnia 7 kwietnia 2014 r. składająca ją wezwana została do uiszczenia kwoty 200 zł tytułem wpisu od tej skargi. Zarządzenie wskazywało, że czynności tej należy dokonać w terminie 7 dni od daty jego doręczenia pod rygorem odrzucenia skargi.
W podanym siedmiodniowym terminie I. Z. złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w postaci zwolnienia od kosztów sądowych, który został rozpatrzony odmownie postanowieniem referendarza sądowego z dnia 6 maja 2014r.
W związku z brakiem wniesienia sprzeciwu od powyższego postanowienia Przewodniczący Wydziału II tut. Sądu, zarządzeniem z dnia 21 maja 2014 r., wezwał I. Z. do wykonania swojego zarządzenia z dnia 7 kwietnia 2014 r. poprzez uiszczenie wpisu od skargi w kwocie 200 zł w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.
Odpis zarządzenia datowanego 21 maja 2014 r. I. Z. otrzymała dnia 23 maja 2014 r. i do dnia 30 maja 2014 r. nie wykonała go.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
W świetle art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", od pisma wszczynającego postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji – m. in. skargi pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Wedle zaś art. 220 § 1 P.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przypadku takim przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia go bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. W sytuacji natomiast, gdy pomimo wezwania nie uiszczono należnego wpisu od skargi podlega ona odrzuceniu przez sąd – art. 220 § 3 P.p.s.a.
Uwzględniając więc, że I. Z. nie opłaciła wniesionej do Sądu skargi w podanym jej siedmiodniowym terminie, który upłynął względem niej bezskutecznie z dniem 30 maja 2014 r. odrzucono tę skargę na podstawie art. 220 § 1, § 3 w zw. z art. 230 P.p.s.a.