Uzasadnienie
Postanowieniem z 19 kwietnia 2023 r. II SA/Rz 409/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie – wobec nieuzupełnienia braków formalnych skargi –odrzucił skargę D.L., wniesioną na opisaną w sentencji postanowienia decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie.
W piśmie z 25 kwietnia 2023 r. zawodowy pełnomocnik skarżącej zwrócił się o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków skargi – złożenia dokumentu pełnomocnictwa. Uzasadniając zgłoszone żądanie podniósł, że wezwanie do uzupełnienia braków skargi doręczono kancelarii prawnej 30 marca 2023 r. W tym samym dniu wspólnicy podjęli uchwałę o wyrażeniu zgody na wystąpienie przez pełnomocnika skarżącej ze spółki w trybie natychmiastowym, bez okresu wypowiedzenia. Automatycznie zmianie uległa siedziba kancelarii, adres meilowy i numer telefonu. Tym samym wezwanie do uzupełnienia braków skargi nie zostało przekazane pełnomocnikowi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Stosownie jednak do art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 z późn. zm.) – dalej: "Ppsa", jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu (art. 87 § 1 Ppsa). Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (art. 87 § 4 Ppsa).
Nie ulega wątpliwości, że w opisywanej sprawie skarżąca uchybiła terminowi do uzupełnienia braków formalnych skargi. Wezwanie doręczono pełnomocnikowi skarżącej 30 marca 2023 r., a zatem siedmiodniowy termin przewidziany na uzupełnienie braków upłynął 6 kwietnia 2023 r. W wyznaczonym terminie strona skarżąca nie nadesłała dokumentu pełnomocnictwa, natomiast braki uzupełniono dopiero 28 kwietnia 2023 r.
Nie budzi również wątpliwości, że wniosek został złożony z zachowaniem siedmiodniowego terminu, o którym mowa w art. 87 § 1 Ppsa. Postanowienie o odrzuceniu skargi doręczono zawodowemu pełnomocnikowi skarżącej 21 kwietnia 2023 r., a wniosek o przywrócenie terminu został nadany w placówce operatora pocztowego 28 kwietnia 2023 r.
Mając zaś na uwadze okoliczności wskazane przez pełnomocnika skarżącej Sąd stwierdza, że wniosek podlega uwzględnieniu. Strona skarżąca wykazała, że 30 marca 2023 r. zawodowy pełnomocnik skarżącej w drodze porozumienia wystąpił ze spółki partnerskiej ze skutkiem natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Uprawdopodobnił zatem, że wezwanie doręczone tego samego dnia na adres jego ówczesnej kancelarii nie zostało przedłożone na jego ręce. Tym bardziej, że wezwanie doręczone 28 marca 2023 r. w tożsamej sprawie II SA/Rz 410/23 odniosło skutek i pełnomocnik skarżącej w ww. sprawie skutecznie uzupełnił braki formalne skargi.
Wobec powyższego, na podstawie art. 86 § 1 Ppsa, Sąd przywrócił skarżącej termin do uzupełnienia braków formalnych skargi.