Uzasadnienie
J. L. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] stycznia 2015r. Nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] listopada 2014 r. Nr [...] o zatrzymaniu wymienionemu prawa jazdy kategorii B. Wobec nieopłacenia tej skargi wezwano składającego ją (zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II tut. Sądu z dnia 9 kwietnia 2015 r.) do uiszczenia wpisu w kwocie 200 zł.
W odpowiedzi na powyższe J. L. złożył wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, który został rozstrzygnięty postanowieniem referendarza sądowego z dnia 30 kwietnia 2015 r. o odmowie uwzględnienia żądania strony. Orzeczenie to nie zostało przez J. L. zaskarżone, wobec czego wymieniony wezwany został – zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II tut. Sądu z dnia 26 maja 2015 r. do wykonania zarządzenia z dnia 9 kwietnia 2015 r. poprzez uiszczenie kwoty 200 zł tytułem wpisu od skargi. Jednocześnie wskazano termin 7 dni na dokonanie powyższej czynności, jak też pouczono, że skutkiem niewykonania zarządzenia w podanym siedmiodniowym terminie będzie odrzucenie skargi.
Odpis zarządzenia z dnia 26 maja 2015 r. doręczony został J. L. w dniu 29 maja 2015 r. (na co wskazuje zwrotne potwierdzenie jego odbioru przez adresata).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", od pisma wszczynającego postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Skarga – w związku z brzmieniem art. 230 § 2 P.p.s.a. - stanowi tego rodzaju pismo.
Z kolei w myśl art. 220 § 1 i § 3 P.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W takiej sytuacji, przewodniczący wzywa wnoszącego skargę, aby pod rygorem jej odrzucenia uiścił opłatę w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu skarga podlega odrzuceniu.
Mając na uwadze, że J. L. we wskazanym mu terminie 7 dni nie uiścił kwoty 200 zł tytułem wpisu od swojej skargi (termin ten upłynął bezskutecznie z dniem 5 czerwca 2015 r.), odrzucono tę skargę. Podstawę niniejszego orzeczenia stanowi art. 220 § 1, § 3 w zw. z art. 230 P.p.s.a.