Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 22 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Rz 427/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia NSA Stanisław Śliwa przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 22 czerwca 2015r. w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] stycznia 2015r. Nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy kategorii B - postanawia – odrzucić skargę.

Uzasadnienie

J. L. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] stycznia 2015r. Nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] listopada 2014 r. Nr [...] o zatrzymaniu wymienionemu prawa jazdy kategorii B. Wobec nieopłacenia tej skargi wezwano składającego ją (zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II tut. Sądu z dnia 9 kwietnia 2015 r.) do uiszczenia wpisu w kwocie 200 zł.

W odpowiedzi na powyższe J. L. złożył wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, który został rozstrzygnięty postanowieniem referendarza sądowego z dnia 30 kwietnia 2015 r. o odmowie uwzględnienia żądania strony. Orzeczenie to nie zostało przez J. L. zaskarżone, wobec czego wymieniony wezwany został – zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II tut. Sądu z dnia 26 maja 2015 r. do wykonania zarządzenia z dnia 9 kwietnia 2015 r. poprzez uiszczenie kwoty 200 zł tytułem wpisu od skargi. Jednocześnie wskazano termin 7 dni na dokonanie powyższej czynności, jak też pouczono, że skutkiem niewykonania zarządzenia w podanym siedmiodniowym terminie będzie odrzucenie skargi.

Odpis zarządzenia z dnia 26 maja 2015 r. doręczony został J. L. w dniu 29 maja 2015 r. (na co wskazuje zwrotne potwierdzenie jego odbioru przez adresata).

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z treścią art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", od pisma wszczynającego postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Skarga – w związku z brzmieniem art. 230 § 2 P.p.s.a. - stanowi tego rodzaju pismo.

Z kolei w myśl art. 220 § 1 i § 3 P.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W takiej sytuacji, przewodniczący wzywa wnoszącego skargę, aby pod rygorem jej odrzucenia uiścił opłatę w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu skarga podlega odrzuceniu.

Mając na uwadze, że J. L. we wskazanym mu terminie 7 dni nie uiścił kwoty 200 zł tytułem wpisu od swojej skargi (termin ten upłynął bezskutecznie z dniem 5 czerwca 2015 r.), odrzucono tę skargę. Podstawę niniejszego orzeczenia stanowi art. 220 § 1, § 3 w zw. z art. 230 P.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 30 kwietnia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.