Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 26 lutego 2008 r., sygn. akt II SA/Rz 499/07

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
AWSA Magdalena Józefczyk przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 26 lutego 2008r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia C. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 02 sierpnia 2007r., sygn. akt II SA/Rz 499/07 odrzucające wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi S. M., M. B., C. K. i J. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] kwietnia 2007 r. Nr [...] w przedmiocie wprowadzenia zmian w operacie ewidencji gruntów - postanawia - odrzucić zażalenie

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 02 sierpnia 2007r., sygn. akt II SA/Rz 499/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił wniosek S. M., M. B., C. K. i J. K. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi. Odpis ww. postanowienia wraz z pismem z dnia 06 sierpnia 2007r., w którym zawarte zostało pouczenie o przysługującym środku zaskarżenia oraz o terminie i sposobie jego wniesienia, został doręczony stronom.

W dniu 16 sierpnia 2007r. skarżący S. M. i M. B. złożyli osobiście do tut. Sądu własnoręcznie podpisane zażalenie na powyższe postanowienie. Następnie w dniu 20 sierpnia 2007r., również osobiście, skarżąca C. K. złożyła 5 sztuk zażaleń (w formie kserokopii) na których widniał jej własnoręczny podpis oraz podpisy S. M., M. B. i J. K. (w formie odbitek kserograficznych).

C. K. złożyła także wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych oraz ustanowienia adwokata.

Postanowieniem z dnia 6 września 2007r., sygn. akt II SA/Rz 499/07 tut. Sąd w osobie referendarza sądowego odmówił przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Z uwagi na brak formalny zażalenia tj. nieuiszczenie wpisu sądowego od zażalenia w wysokości 100 zł (słownie: sto złotych), skarżąca C. K., zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II z dnia 22 stycznia 2008r., została wezwana do jego usunięcia poprzez uiszczenie wpisu.

Do wezwania dołączono stosowne pouczenie, iż niewykonanie wezwania w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia, skutkować będzie odrzuceniem zażalenia.

Powyższe wezwanie zostało wysłane na adres skarżącej i doręczone ze skutkiem prawnym w dniu 24 stycznia 2008r. przy zachowaniu rygorów przewidzianych w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2002 r. Nr 153 poz. 1270 ze zm.) – określanej dalej jako P.p.s.a. Termin do uiszczenia wpisu upływał w dniu 31 stycznia 2008r.

Skarżąca C. K. uiściła stosowny wpis od zażalenia w dniu 01 lutego 2008r. – (dowód: polecenie przelewu – k. 184 akt sądowych).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 194 § 3 P.p.s.a. - zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia.

Według przepisu art. 220 § 1 P.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Zgodnie zaś z treścią art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.

W postanowieniu z dnia 31 stycznia 2005r., sygn. FZ 505/2004 NSA w Warszawie stwierdziło, iż "do zadań sądu pierwszej instancji po wpłynięciu środka odwoławczego należy zbadanie czy środek odwoławczy odpowiada wymogom formalnym (...). W razie potrzeby ten Sąd wzywa dosunięcia braków formalnych (...). Jeśli zaś wskazane uchybienia nie zostaną w wyznaczonym terminie usunięte, albo z innych względów środek odwoławczy jest niedopuszczalny czy też wniesiony po terminie, sąd pierwszej instancji decyduje o jego odrzuceniu" – (zob. system informacji prawniczej LexPolonica nr 420584).

Uwzględniając powyższe w niniejszej sprawie należy stwierdzić, iż zażalenie nie zostało opłacone w terminie i z tej przyczyny podlegać musi odrzuceniu.

Wezwanie do uiszczenia wpisu od zażalenia zostało doręczone skarżącej w dniu 24 stycznia 2008 roku. Do wezwania dołączono stosowne pouczenie, iż procesową konsekwencją jego niewykonania, w terminie 7 dni od dnia doręczenia, będzie odrzucenie zażalenia. Skarżąca uiściła wpis sądowy od wniesionego środka zaskarżenia w wysokości 100 zł w dniu 1 lutego 2008r., a więc po zakreślonym 7 – dniowym terminie.

Mimo wyraźnego wskazania o uzupełnienie jakich braków się ją wzywa oraz pouczeniu o konsekwencjach prawnych grożących w razie niedokonania tej czynności w terminie, skarżąca uchybiła zakreślonemu terminowi.

W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie art. 220 § 3 i 197 § 2 w zw. z art. 178 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 23 kwietnia 2008 r., dokument z 22 lutego 2008 r., dokument z 17 stycznia 2008 r., dokument z 10 grudnia 2007 r., dokument z 5 lipca 2007 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.