Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 21 listopada 2008 r., sygn. akt II SA/Rz 553/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
SNSA Małgorzata Wolska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 21 listopada 2008 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi E. i S. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] maja 2008 r., Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji wydanej w sprawie rozgraniczenia nieruchomości postanawia odrzucić skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi S. i E. K. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] maja 2008 r., Nr [...], którą organ utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] kwietnia 2008 r., Nr [...] odmawiającą wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Wójta Gminy R. z dnia [...] lipca 2000 r., Nr [...] wydanej w sprawie rozgraniczenia nieruchomości o nr Ew. 964 i 966 położonych we wsi S. Powyższa decyzja została doręczona S.K. w dniu 6 czerwca 2008 r., zaś skarga została nadana w Urzędzie Pocztowym w R. w dniu 8 lipca 2008 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 50 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – zwanej dalej P.p.s.a. uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz organizacja społeczna w zakresie jej statutowej działalności, w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób, jeżeli brała udział w postępowaniu administracyjnym.

W niniejszej sprawie skargę złożył S. K. oraz jego żona E. K. która wprawdzie nie była stroną postępowania administracyjnego, ale jej interes prawny do wniesienia skargi wynika z prawa współwłasności do objętej przedmiotem postępowania nieruchomości Nr 966 (wypis z aktu notarialnego, repertorium A nr [...]) sporządzonego w dniu 29 kwietnia 2008 r. przez notariuszem P. J., w Kancelarii Notarialnej w K., ul. [...] 10/10).

Warunkiem skutecznego wniesienia skargi jest również zachowanie terminu, o którym mowa w art. 53 § 1 P.p.s.a. Zgodnie z tym przepisem skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

Jak wskazano na wstępie zaskarżona decyzja została doręczona S. K. w dniu 6 czerwca 2008 r. w związku z czym ostatni dzień terminu do wniesienia skargi przypadał na dzień 7 lipca 2008 r. podczas gdy skargę nadano w dniu 8 lipca 2008 r. a więc z jednodniowym opóźnieniem. W tym samym dniu upływał termin do wniesienia skargi przez E. K., w stosunku do której termin do wniesienia skargi rozpoczął bieg w najpóźniejszym dniu, w którym decyzja została doręczona stronom tego postępowania, tj. w dniu 6 czerwca 2008 r.

Podobnie przyjął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, który wskazał, że "skarżący, który nie brał udziału w postępowaniu i któremu nie doręczono decyzji, może skorzystać z uprawnienia złożenia skargi przed upływem 30 dni od daty doręczenia decyzji innej stronie tego postępowania z dnia 15 maja 2006 r. II SA/Op 65/2006, ONSAiWSA 2007/2 poz. 31

Skutkiem wniesienia skargi po terminie jest, zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a jej odrzucenie.

Mając powyższe na uwadze, jak również dyspozycję wyżej wymienionego art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., Sad orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 2 października 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.