Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 3 kwietnia 2009 r., sygn. akt II SA/Rz 617/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia NSA Ryszard Bryk przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 3 kwietnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy z wniosku Ł. i J.W. o sporządzenie uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 15 stycznia 2009 r. sygn. akt II SA/Rz 617/08

Sentencja

postanawia:

  1. odmówić sporządzenia uzasadnienia wyroku określonego w części wstępnej postanowienia.

Uzasadnienie

Uzasadnienie

We wniosku z dnia 11.03.2009 r., nadanego tego samego dnia w Urzędzie Pocztowym w C., wnioskodawcy Ł. i J.W., m. innymi napisali: "W związku z otrzymanym pismem od Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 marca 2009 r. prosimy o doręczenie odpisu wydanego orzeczenia z uzasadnieniem w celu złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie". Aczkolwiek w podanym wniosku nie wskazali daty orzeczenia, to jednak z jego treści "złożenie skargi kasacyjnej" jednoznacznie wynika, że chodzi o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 15 stycznia 2009 r. – oddalającego ich skargę na decyzję P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w R. z dnia [...].07.2008 r., Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie legalności budowy ogrodzenia wewnątrz już istniejącego ogrodzenia /k. 57 akt sądowych/.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje

Wniosek jest spóźniony, zatem nie może być uwzględniony.

Na wstępie należy nadmienić, że wnioskodawcy w dniu 15.01.2009 r. /zaraz po ogłoszeniu wyroku/ złożyli wniosek "o doręczenie wydanego wyroku wraz z uzasadnieniem z dnia 15 stycznia 2009 r." /k. 58 akt sądowych/. W piśmie, opatrzonym datą 21.01.2009 r. napisali: "w związku z otrzymanym wezwaniem" do uiszczenia opłaty kancelaryjnej w wysokości 100 zł wycofujemy swój wniosek o sporządzenie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem z przyczyn finansowych". /k. 72 akt sądowych/.

Na marginesie należy dodać, iż wnioskodawcy korzystali z prawa pomocy i postanowieniem Sądu z dnia 13.11.2008 r. zostali zwolnieni w połowie od wpisu sądowego od skargi /k. 29 akt sądowych/.

Nadto należy nadmienić, iż uczestnik A. P. również złożył wniosek o sporządzenie uzasadnienia rzeczonego wyroku i na jego wniosek Sąd I instancji sporządził uzasadnienie wyroku i doręczył mu w dniu 20.02.2009 r. odpis wyroku z uzasadnieniem /k. 59, 69 i 140/.

Cofnięcie przez stronę wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku wiąże Sąd i jednocześnie powoduje, że taka czynność strony staje się bezprzedmiotowa, to zaś znaczy, że Sąd nie ma już obowiązku sporządzenia uzasadnienia wyroku oddalającego skargę. Zdaniem Sądu, cofnięcie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, nie wymaga wydania postanowienia w przedmiocie umorzenia postępowania w zakresie sporządzenia uzasadnienia, gdyż art. 161 § 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 30.08.2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153, poz. 1270, ze zm./, zwanej dalej skrótem p.p.s.a. odnosi się głównie do cofnięcia skargi i zażalenia.

Pismo wnioskodawców z dnia 21.01.2009 r. w przedmiocie cofnięcia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku wpłynęło do Sądu przed sporządzeniem i wysłaniem do strony odpisu wyroku z uzasadnieniem, przeto Sąd nie doręczył wnioskodawcom odpisu wyroku z uzasadnieniem.

Wyrok z dnia 15.01.2009 r. od dnia 24.03.2009 r. jest już wyrokiem prawomocnym.

Wniosek z dnia 11.03.2009 r. o sporządzenie uzasadnienia wyroku jest nowym wnioskiem.

Art. 141 § 2 p.p.s.a. stanowi, że w sprawach w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku. W przedmiotowej sprawie wskazany termin ustawowy upłynął z dniem 22.01.2009 r. Nowy wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku był nadany w placówce pocztowej w dniu 11.03.2009 r. /k. 132 akt sądowych/, czyli ze znacznym przekroczeniem terminu.

Złożenie takiego wniosku po terminie, stosownie do art. 141 § 3 p.p.s.a. pociąga za sobą odmowę sporządzenia uzasadnienia wyroku. Z tego względu Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 listopada 2009 r., dokument z 7 lipca 2009 r., dokument z 27 kwietnia 2009 r., dokument z 15 stycznia 2009 r., dokument z 13 listopada 2008 r., dokument z 14 października 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.