Uzasadnienie
Opisaną w sentencji postanowienia decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...], wydaną w przedmiocie nałożenia na skarżącego kary pieniężnej za samowolne zajęcie pasa drogowego. Rozstrzygnięcie Kolegium zostało doręczone skarżącemu w dniu 16 lipca 2015 r.
W dniu 25 kwietnia 2016 r. W.M. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, żądając uchylenia zaskarżonej decyzji SKO w [...]. Jednocześnie ze skargą zwrócił się o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Prawomocnym postanowieniem z dnia 14 czerwca 2016 r. II SA/Rz 640/16 Sąd odrzucił zgłoszony przez skarżącego wniosek o przywrócenie terminu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje;
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.) – dalej: "Ppsa", skargę do sądu wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Stosownie zaś do treści art. 58 § 1 pkt 2 Ppsa, skarga wniesiona po upływie terminu do jej wniesienia podlega odrzuceniu.
W rozpoznawanej sprawie zaskarżoną decyzję doręczono skarżącemu w dniu 16 lipca 2015 r., a zatem 30-dniowy termin przewidziany na wniesienie skargi upłynął, w świetle art. 83 § 2 Ppsa, z dniem 17 lipca 2015 r. Skarżący wniosła zaś skargę w dniu 25 kwietnia 2016 r., a zatem z uchybieniem terminu. To zaś obliguje Sąd do odrzucenia skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 w zw. z art. 58 § 3 Ppsa.