Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 8 lipca 2022 r., sygn. akt II SA/Rz 649/22

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia WSA Paweł Zaborniak przewodniczący
Rozpoznanie
na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 lipca 2022 r. w Rzeszowie
Sprawa
sprawy ze skarg E. G. i T. T. na postanowienie Wojewody Podkarpackiego z dnia 8 kwietnia 2022 r. nr I-III.7722.1.5.2022 w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania - p o s t a n a w i a - odrzucić skargę T. T.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 11 maja 2022 r. (data wpływu do Sądu 30 maja 2022 r.) E. G. i T. T. (dalej zwane: "Skarżącymi") wniosły skargę na postanowienie Wojewody Podkarpackiego z dnia 8 kwietnia 2022 r. nr I-III.7722.1.5.2022, utrzymujące w mocy postanowienie Prezydenta Miasta [...] z dnia 3 grudnia 2021 r. nr AR.670.65.16ł.2018.MP65 w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania zakończonego decyzją ostateczną Prezydenta Miasta [...] z dnia 2 stycznia 2018 r. nr 1/2018 zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę.

Zarządzeniami z dnia 31 maja 2022 r. wezwano każdą ze Skarżących do uiszczenia wpisu sądowego od złożonej skargi w kwocie po 200 zł oraz do uzupełnienia braku formalnego skargi, poprzez podanie numeru PESEL. Wezwania zawierały pouczenie, że powyższych czynności należy dokonać w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Wezwania skierowano na podane w skardze adresy Skarżących. Wezwania zostały odebrane przez T. T. w dniu 3 czerwca 2022 r. oraz E. G. w dniu 7 czerwca 2022 r. W zakreślonym terminie Skarżąca E. G. uzupełniła brak formalny złożonej skargi oraz uiściła wymagany wpis od złożonej skargi, natomiast Skarżąca T. T. nie nadesłała do Sądu swojego numeru PESEL oraz nie uiściła wpisu od złożonej skargi. Zatem termin na uzupełnienie braku formalnego skargi oraz termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi upłynął T. T. w dniu 10 czerwca 2022 r.

W wyznaczonym terminie Skarżąca T. T. nie uzupełniła braku formalnego skargi oraz nie uiściła wpisu od skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Stosownie do art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r., poz. 329; dalej: "P.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis, przy czym pismem takim jest również skarga. W przypadku gdy skarga nie została należycie opłacona, zgodnie z art. 220 § 1 i 3 P.p.s.a., przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem odrzucenia skargi, uiścił opłatę w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Zgodnie z art. 46 § 2 pkt 1 lit. b P.p.s.a. w przypadku, gdy pismo strony jest pierwszym pismem w sprawie powinno zawierać numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną oraz numer PESEL jej przedstawiciela ustawowego, jeżeli są obowiązani do jego posiadania albo posiadają go, nie mając takiego obowiązku.

Na podstawie art. 49 § 1 p.p.s.a. jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Skarga, której braków formalnych strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie, podlega odrzuceniu zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a.

W rozpoznawanej sprawie wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 200 zł oraz wezwanie do uzupełnienia braku formalnego skargi z dnia 11 maja 2022 r., poprzez podanie numeru PESEL, doręczono Skarżącej T. T. w dniu 3 czerwca 2022 r. (piątek). Ostatnim dniem ustawowo określonego siedmiodniowego terminu przewidzianego na uiszczenie wpisu oraz uzupełnienie braków skargi był dzień 10 czerwca 2022 r. W związku z powyższym termin na uzupełnienie braków skargi upłynął bezskutecznie.

Wobec powyższego, Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a. i art. 220 § 3 P.p.s.a odrzucił skargę T. T.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 10 listopada 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.