Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 15 listopada 2018 r., sygn. akt II SA/Rz 651/18

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
SWSA Krystyna Józefczyk przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 15 listopada 2018 r. w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym wniosku P.T. o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 21 sierpnia 2018r. sygn. akt II SA/Rz 651/18
Sprawa
w sprawie ze skargi P.T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego - postanawia - odmówić sporządzenia uzasadnienia

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 sierpnia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę P.T. na decyzję na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Na rozprawie stawił się pełnomocnik skarżącej – K.T. Na rozprawie przewodniczący pouczył strony działające bez adwokata lub radcy prawnego, że uzasadnienie pisemne wyroku zostanie doręczone na wniosek zgłoszony przez stronę w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku, a niezgłoszenie wniosku w terminie powoduje utratę prawa wniesienia skargi kasacyjnej. W dniu 31 sierpnia pełnomocnik skarżącej nadał w placówce pocztowej operatora wyznaczonego wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenia uzasadnienia wraz z przedmiotowym wnioskiem. Argumentując jego zasadność podał, że termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia upłynął wprawdzie z dniem 28 sierpnia 2018 r., jednak z powodów niezawinionych nie mógł go złożyć w terminie, a to z powodu drastycznego pogorszenia stanu zdrowia żony, która jest nieprzytomna, w stanie wegetatywnym, w następstwie niezaplanowanych pilnych wyjazdów do lekarzy.

Postanowieniem z dnia 20 września 2018 r. sygn. akt II SA/Rz 651/18 Wojewódzki Sad Administracyjny w Rzeszowie odmówił wnioskodawczyni przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia zapadłego w powyższej sprawie wyroku. Postanowienie nie zostało zaskarżone zażaleniem i uprawomocniło się z dniem 3 października 2018 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje

Zgodnie z treścią art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2018r., poz. 1320 ze zmianami), dalej P.p.s.a. w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie czternastu dni od dnia zgłoszenia wniosku. Po myśli art. 141 § 3 P.p.s.a. odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym.

W niniejszej sprawie ogłoszenie wyroku zapadłego na rozprawie nastąpiło w dniu 21 sierpnia 2018 r., zatem 7 – dniowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku upływał w dniu 28 sierpnia 2018 r.

Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku został nadany w placówce pocztowej w dniu 31 sierpnia 2018 r., został więc złożony z uchybieniem wskazanego wyżej 7 – dniowego terminu, a postanowienie o odmowie przywrócenia uchybionego terminu do dokonania tej czynności uprawomocniło się w dniu 3 październiku 2018 r.

Z uwagi na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia z uchybieniem terminu do dokonania tej czynności, Sąd na mocy art. 141 § 3 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 20 września 2018 r., dokument z 21 sierpnia 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.