Uzasadnienie
W. K. i Z. K. zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2009r. znak: [...] utrzymującą w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] maja 2009r. Nr [...] znak: [...] o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu H. i J. K. pozwolenia na rozbudowę budynku handlowego o pomieszczenia magazynowe oraz przebudowę istniejącego poddasza na cele mieszkalne na działce nr ewid. [...] położonej w T. Wobec nieopłacenia skargi skarżący wezwani zostali – w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II tut. Sądu z dnia 28 września 2009r. – do solidarnego uiszczenia kwoty 500 zł tytułem wpisu sądowego. W wezwaniu wskazano termin 7 dni na jego wykonanie oraz rygor w postaci odrzucenia skargi w razie nieuzupełnienia powyższego braku.
We wskazanym 7-dniowym terminie skarżący złożyli wniosek o przyznanie prawa pomocy przez zwolnienie od kosztów sądowych. Wniosek ten został załatwiony negatywnie postanowieniem Referendarza sądowego w tut. Sądzie z dnia 26 października 2009r.
Powtórnie wezwani do opłacenia skargi skarżący złożyli ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia 16 grudnia 2009r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odmówił zmiany wskazanego wyżej postanowienia Referendarza sądowego z dnia 26 października 2009r. Orzeczenie to (z dnia 16 grudnia 2009r.) nie zostało zaskarżone.
Wobec powyższego zarządzeniem z dnia 12 stycznia 2010r. Przewodniczący Wydziału II tut. Sądu wezwał W. K. i Z. K. do wykonania swego poprzedniego zarządzenia tj. z dnia 28 września 2009r. w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi na wypadek jego niewykonania. Jednocześnie zaznaczono, iż uiszczenie wpisu przez jednego ze skarżących zwalnia drugiego z tego obowiązku.
Wezwanie to doręczone zostało skarżącym w dniu 14 stycznia 2010r., na co wskazują zwrotne potwierdzenia jego odbioru.
Termin do jego wykonania upłynął względem wyżej wymienionych bezskutecznie dnia 21 stycznia 2010r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Stosownie do art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej P.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do grupy wskazanych pism należy m. in. skarga, co potwierdza brzmienie § 2 powołanego przepisu.
Zgodnie z kolei z art. 220 § 1 P.p.s.a. Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W razie nieuiszczenia należnego wpisu, pomimo stosownego wezwania w tym przedmiocie, skarga podlega odrzuceniu.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że skarga W. K. i Z. K. nie może zostać merytorycznie rozpoznana. Nie została bowiem opłacona, mimo, iż skarżący wzywani byli do dokonania tej czynności wraz z pouczeniem, iż nieuzupełnienie tego braku skargi skutkować będzie jej odrzuceniem. Równocześnie wskazać należy, iż wniosek skarżących o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych nie został przez Sąd uwzględniony.
Z wyłożonych względów orzeczono jak w sentencji, w oparciu o art. 220 § 1 i § 3 w zw. z art. 230 P.p.s.a.