Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 17 grudnia 2008r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odmówił L. D. przyznania prawa pomocy w zakresie ustanowienia adwokata, w sprawie z jego skargi na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2007r. znak: [...] w przedmiocie wstępnego zaopiniowania projektu podziału nieruchomości.
Odpis wskazanego postanowienia doręczony został skarżącemu dnia 22 grudnia 2008r., na co wskazuje podpis wyżej wymienionego na zwrotnym potwierdzeniu jego odbioru.
W dniu 2 stycznia 2009r. L. D. wniósł do tut. Sądu zażalenie na wymienione na wstępie postanowienie WSA w Rzeszowie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Stosownie do art. 260 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), określanej następnie jako P.p.s.a. na postanowienie sądu w przedmiocie prawa pomocy, wydane na skutek wniesienia sprzeciwu od postanowienia referendarza sądowego w tym przedmiocie, przysługuje zażalenie.
Zgodnie natomiast z art. 194 § 2 P.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej – art. 197 § 2 P.p.s.a., co oznacza konieczność odrzucenia zażalenia złożonego po upływie terminu na podstawie art. 178 P.p.s.a.
Uwzględniając brzmienie powołanych przepisów oraz okoliczności niniejszej sprawy Sąd uznał, iż zażalenie L. D. podlega odrzuceniu. Zostało ono bowiem złożone po tym, jak upłynął termin do dokonania powyższej czynności. Jak już bowiem zaznaczono, odpis postanowienia podlegającego zaskarżeniu L. D. otrzymał w dniu 22 grudnia 2008r., zaś środek odwoławczy wniósł dopiero dnia 2 stycznia 2009r., podczas gdy siedmiodniowy termin do powyższego upłynął względem niego dnia 29 grudnia 2008r.
Z wyłożonych względów orzeczono jak w sentencji, na podstawie art. 197 § 2 w zw. z art. 178 P.p.s.a.