Uzasadnienie
Uzasadnienie
Z. R. i Z. R., reprezentowani przez adwokata, wezwani do solidarnego uiszczenia uzupełniającego wpisu sądowego w kwocie 400 zł od skargi na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2015 r. Nr [...], złożonymi odrębnie wnioskami o przyznanie prawa pomocy wnieśli o zwolnienie od kosztów sądowych (wnosząc skargę, skarżący opłacili z tego tytułu kwotę 100 zł, podczas gdy jego pełna wysokość w sprawie wynosi 500 zł).
Postanowieniem WSA w Rzeszowie z dnia 11 września 2015 r. (prawomocnym od 24 września 2015 r.) odmówiono przyznania skarżącym prawa pomocy we wnioskowanym zakresie, po czym ponownie wezwano ich do uiszczenia brakującej części wpisu. Odpis wydanego w tym przedmiocie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II WSA w Rzeszowie doręczono pełnomocnikowi skarżących w dniu 2 października 2015 r., czego dowodem jest zalegające w aktach sprawy zwrotne potwierdzenie odbioru (k. 64 akt sądowych).
Mimo wskazanego rygoru, że nieuiszczenie wpisu w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia skutkować będzie odrzuceniem skargi, nie został on opłacony (ostatnim dniem terminu był 9 października 2015 r.).
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej P.p.s.a.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Na podstawie zaś § 3 tego artykułu, skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd (na równi z tym kwalifikowane jest opłacenie wpisu w niepełnej wysokości).
Skoro zatem Z. i Z. R. nie zastosowali się do doręczonego wezwania i nie uiścili we wskazanym terminie wpisu od skargi (nie uzupełnili go do wymaganej wysokości), wniesiona przez nich skarga nie może być rozpoznawana i podlega na podstawie powołanego przepisu odrzuceniu.
O zwrocie uiszczonej części wpisu postanowiono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.