Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 listopada 2012 r., sygn. akt II SA/Rz 785/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę J. K. i J. S. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2012 r., Nr [...], którym utrzymano w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] maja 2012 r., znak: [...] w przedmiocie nałożenia na wyżej wymienionych grzywny w wysokości 9 000 złotych, w celu przymuszenia do wykonania obowiązku wskazanego w tytule wykonawczym z dnia 18 maja 2012 r. nr [...] i wynikającego z decyzji z dnia [...] grudnia 2009 r., nr [...], a polegającego na rozbiórce wiaty usytuowanej na działce nr ewid. 2313/2 przy ul. [...] w K. Odpis wyroku wraz uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi skarżących – adwokatowi M. J. i odebrany w dniu 12 marca 2013 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru zalegające w aktach sądowych).
W dniu 12 kwietnia 2013 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) pełnomocnik skarżących - adwokat M. J. złożył na powyższy wyrok skargę kasacyjną.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm. - określanej dalej w skrócie jako P.p.s.a.) skargę kasacyjną wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego z zastrzeżeniem § 2 i § 3 art. 175 P.p.s.a. - (por. postanowienie NSA z dnia 24.08.2004r., sygn. FSK 946/2004 – Lex Polonica nr 408539).
Zgodnie natomiast z art. 178 P.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Sąd stwierdza, że w okolicznościach sprawy wyrok wraz z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi skarżących – adwokatowi M. J. w dniu 12 marca 2013 r. Zatem termin do skutecznego wniesienia skargi kasacyjnej upłynął z dniem 11 kwietnia 2013 r. Tymczasem skarga kasacyjna została wniesiona do tut. Sądu w dniu 12 kwietnia 2013 r. (data nadania w urzędzie pocztowym).
Z naprowadzonych wyżej okoliczności wynika, że skarga kasacyjna J. K. i J. S. została wniesiona po upływie ustawowego terminu przewidzianego w art. 177 § 1 P.p.s.a., strona nie złożyła wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Stosownie do treści art. 178 P.p.s.a., wniesienie skargi kasacyjnej po terminie skutkuje jej odrzuceniem, przy czym bez wpływu na treść mającego zapaść rozstrzygnięcia, pozostaje kwestia wielkości opóźnienia.
Mając na uwadze powyższe względy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, na podstawie art. 178 w zw. z art. 177 § 1 P.ps.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.