Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 18 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Rz 830/20

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
SWSA Paweł Zaborniak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 18 lutego 2021 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi H.K. i innych na uchwałę Rady Gminy Solina z dnia 6 maja 2020 r. nr XXIII/267/20 w przedmiocie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Solina - postanawia - odrzucić skargę R.B., J.M., A.W., A.R., P.R., [...] M.L. w [...] oraz TS. [...] S.Z.

Uzasadnienie

W dniu 3 września 2020 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie wpłynęła skarga H.K. i innych na uchwałę Rady Gminy Solina z dnia 6 maja 2020 r. nr XXIII/267/20 w przedmiocie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Solina.

Zgodnie z art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm. – zwaną dalej "p.p.s.a.") – od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Takim pismem jest m.in. skarga. W niniejszej sprawie wpis od skargi, ma charakter wpisu stałego, a jego wysokość wynosi 300 zł – zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2003 Nr 221 poz. 2193).

Z uwagi na braki fiskalne skargi, zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II z dnia 31 sierpnia 2020 r. Sąd wezwał każdego ze Skarżących z osobna do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 300 zł, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwania zostały doręczone wszystkim Skarżącym ze skutkiem prawnym w dniu 2 września 2020 r., zaś TS. [...] S.Z. dnia 3 września 2020 r., przy zachowaniu rygorów przewidzianych w p.p.s.a.

Termin do uiszczenia wpisów mijał z dniem 9 września 2020 r. (środa), zaś dla TS. [...] S.Z. z dniem 10 września 2020 r. (czwartek).

Według treści art. 220 § 1 P.p.s.a. Sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo o uiszczenie opłaty w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania.

Nieuiszczenie pomimo wezwania, w wyznaczonym terminie, wpisu od skargi powoduje – stosownie do treści art. 220 § 3 P.p.s.a. – odrzucenie skargi.

Skarżący R.B., J.M., A.W., A.R., P.R., [...] M.L. w [...] oraz TS. [...] S.Z., mimo wyraźnego wskazania o uzupełnienie jakich braków się ich wzywa oraz pouczeniu o konsekwencjach grożących w razie nie dokonania tej czynności, nie uczynili zadość wezwaniu i nie uiścili wpisu sądowego od skargi.

Jednocześnie Sąd wyjaśnia, że dnia 9 września 2020 r. uiszczony został wpis sądowy przez podmiot: [...] T. Tymczasem stroną skarżącą w niniejszej sprawie jest: [...] M.L. Wobec powyższego Sąd podjął próbę wyjaśnienia w czyim imieniu (tj. jakiego podmiotu) wpis został uiszczony. W skierowanym wezwaniu zawarto rygor, że odpowiedzi należy udzielić w terminie 7 dni pod rygorem uznania, że wpis nie został uiszczony w imieniu [...] M.L..". Wezwania pozostały bez odpowiedzi. W tej sytuacji Sąd zobligowany był uznać, że Skarżące [...] M. L., nie uiściło wpisu sądowego od wniesionej skargi.

W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie art. 220 § 3 w zw. z art. 58 § 3 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Skarga pozostałych Stron skarżących podlegać będzie merytorycznemu rozpoznaniu, jako nieobarczona brakami formalnymi i fiskalnymi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 21 października 2021 r., dokument z 22 kwietnia 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.