Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 listopada 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę G. U. (dalej w skrócie: "skarżący") na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2018 r. nr [...].
Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem oraz pouczeniem o skardze kasacyjnej został doręczony skarżącemu w dniu 27 grudnia 2018 r.
W dniu 16 lutego 2019 r. adw. K. B. działający jako pełnomocnik skarżącego nadał w placówce operatora pocztowego skargę kasacyjną od powyższego wyroku, w której zawarł wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Postanowieniem z dnia 11 marca 2019 r. Sąd odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm., dalej w skrócie: "p.p.s.a."), skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Natomiast art. 178 p.p.s.a. stanowi, że wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W niniejszej sprawie odpis wyroku z uzasadnieniem oraz pouczeniem o skardze kasacyjnej został doręczony skarżącemu w dniu 27 grudnia 2018 r., a zatem termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał w dniu 28 stycznia 2019 r. (poniedziałek). Sąd wyjaśnia przy tym, że wprawdzie ostatni dzień terminu przypadał w dniu 26 stycznia 2019 r. (sobota), jednakże zgodnie art. 83 § 2 p.p.s.a., jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Oznacza to, że nadana w placówce operatora pocztowego w dniu 16 lutego 2019 r. skarga kasacyjna została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu do dokonania tej czynności procesowej. Wniosek o przywrócenie terminu do wniesie nia skargi kasacyjnej został rozpatrzony negatywnie.
Dlatego też, na podstawie art. 177 § 1 i art. 178 p.p.s.a. należało orzec jak w pkt I postanowienia.
O zwrocie wpisu sądowego od skargi kasacyjnej Sąd orzekł zgodnie z art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.