Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 15 kwietnia 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 861/18

Metryka

Sąd
Dnia 15 kwietnia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia WSA Maciej Kobak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 15 kwietnia 2019 roku w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej G. U.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 listopada 2018 r. sygn. akt II SA/Rz 861/18
Sprawa
w sprawie ze skargi G. U. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania

Sentencja

postanawia:

  1. I. Odrzucić skargę kasacyjną, II. Zwrócić G. U. kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem uiszczonego wpisu od skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 listopada 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę G. U. (dalej w skrócie: "skarżący") na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2018 r. nr [...].

Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem oraz pouczeniem o skardze kasacyjnej został doręczony skarżącemu w dniu 27 grudnia 2018 r.

W dniu 16 lutego 2019 r. adw. K. B. działający jako pełnomocnik skarżącego nadał w placówce operatora pocztowego skargę kasacyjną od powyższego wyroku, w której zawarł wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

Postanowieniem z dnia 11 marca 2019 r. Sąd odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm., dalej w skrócie: "p.p.s.a."), skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Natomiast art. 178 p.p.s.a. stanowi, że wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie odpis wyroku z uzasadnieniem oraz pouczeniem o skardze kasacyjnej został doręczony skarżącemu w dniu 27 grudnia 2018 r., a zatem termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał w dniu 28 stycznia 2019 r. (poniedziałek). Sąd wyjaśnia przy tym, że wprawdzie ostatni dzień terminu przypadał w dniu 26 stycznia 2019 r. (sobota), jednakże zgodnie art. 83 § 2 p.p.s.a., jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Oznacza to, że nadana w placówce operatora pocztowego w dniu 16 lutego 2019 r. skarga kasacyjna została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu do dokonania tej czynności procesowej. Wniosek o przywrócenie terminu do wniesie nia skargi kasacyjnej został rozpatrzony negatywnie.

Dlatego też, na podstawie art. 177 § 1 i art. 178 p.p.s.a. należało orzec jak w pkt I postanowienia.

O zwrocie wpisu sądowego od skargi kasacyjnej Sąd orzekł zgodnie z art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 14 listopada 2018 r., dokument z 21 sierpnia 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.