Uzasadnienie
W dniu [...] lutego 2021 r. SKO wydało decyzję nr [...] w przedmiocie uznania, że świadczenia wychowawcze są świadczeniami nienależnie pobranymi oraz zobowiązania do ich zwrotu.
Decyzja ta została doręczona J.W. w dniu 9 marca 2021 r. Zawierała pouczenie o możliwości jej zaskarżenia, poprzez wniesienie skargi do WSA w Rzeszowie, za pośrednictwem organu, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.
Skargę do Sądu, za pośrednictwem organu, złożyła J. W., nadając ją w urzędzie pocztowym dnia 9 kwietnia 2021 r. (data widniejąca na kopercie – k. 23 akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm. – określanej dalej jako "p.p.s.a.") skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Stosownie zaś do art. 54 § 1 p.p.s.a. skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.
W rozpoznawanej sprawie skarga została wniesiona z uchybieniem terminu. Zaskarżona decyzja SKO z [...] lutego 2021 r., zawierająca prawidłowe pouczenie o sposobie i terminie wniesienia skargi do WSA w Rzeszowie, została doręczona Skarżącej w dniu 9 marca 2021 r. Zatem termin do złożenia skargi upływał z dniem 8 kwietnia 2021 r. (czwartek). Tymczasem Skarżąca przedmiotową skargę nadała w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w dniu 9 kwietnia 2021 r., a więc z uchybieniem terminu.
Z naprowadzonych wyżej okoliczności wynika, że w niniejszej sprawie skarga została wniesiona po upływie ustawowego terminu przewidzianego w art. 53 § 1 p.p.s.a., a Skarżąca nie złożyła wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., wniesienie skargi po terminie skutkuje jej odrzuceniem, przy czym bez wpływu na treść mającego zapaść rozstrzygnięcia, pozostaje kwestia wielkości opóźnienia.
Mając na uwadze powyższe względy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.