Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 30 lipca 2014 r. sygn. II SA/Rz 890/14 odrzucono skargę B.W. na opisaną w sentencji postanowienia decyzję. Odpis orzeczenia z pouczeniem o prawie, terminie i sposobie wniesienia skargi kasacyjnej doręczono skarżącej w dniu 5 sierpnia 2014 r. Przesyłkę wydano dorosłemu domownikowi – S.W.
W dniu 5 września 2014 r. pełnomocnik skarżącej nadał drogą pocztową skargę kasacyjną na ww. postanowienie.
Powyższa skarga kasacyjna podlega jednak odrzuceniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie jako niedopuszczalna, ponieważ została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu. Stosownie bowiem do art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.) dalej zwana: "Ppsa", skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. W myśl zaś art. 178 Ppsa, wojewódzki sąd administracyjny obowiązany jest odrzucić na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu. Skoro zatem doręczenie pisma sądowego w trybie tzw. doręczenia zastępczego nastąpiło w dniu 5 sierpnia 2014 r., to termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął z dniem 4 września 2014 r.
Z podanych względów, na podstawie art. 178 w zw. z art. 177 § 1 Ppsa, orzeczono jak w sentencji postanowienia. O kosztach orzeczono zgodnie z art. 232 § 1 pkt 1 Ppsa.
Na marginesie Sąd zwraca uwagę skarżącej, że może ona – dążąc do poddania zaskarżonej decyzji kontroli sądowoadministracyjnej, stosując się do wymagań określonych w przepisach art. 86 § 1 oraz 87 § 1, 2 i 3 Ppsa, zwrócić się do Sądu z prośbą o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, która została odrzucona postanowieniem z dnia 30 lipca 2014 r.