Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 23 lipca 2014 r., sygn. akt II SA/Rz 894/14 referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie odmówił Stowarzyszeniu [...] przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Odpis powyższego postanowienia wraz z pismem z dnia 24 lipca 2014 r., w którym zawarte zostało pouczenie o przysługującym środku zaskarżenia oraz o terminie i sposobie jego wniesienia, został doręczony wnioskodawcy w dniu 28 lipca 2014 r. (dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 48 akt sądowych).
W dniu 7 sierpnia 2014 r. (data nadania w placówce operatora pocztowego) Stowarzyszenie [...] złożyło sprzeciw na powyższe postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 259 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. – określanej dalej jako "P.p.s.a."), od zarządzeń i postanowień o których mowa w art. 258 § 2 pkt 6-8 P.p.s.a., strona może wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenia lub postanowienia.
Natomiast stosownie do art. 259 § 2 P.p.s.a. sprzeciw wniesiony po terminie sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.
Z powyższego wynika, że procesową konsekwencją złożenia środka zaskarżenia, jakim jest sprzeciw, po terminie jest konieczność jego odrzucenia.
Biorąc pod uwagę okoliczności niniejszej sprawy stwierdzić należy, że sprzeciw Stowarzyszenia [...] podlega odrzuceniu.
Jak wcześniej wykazano odpis postanowienia referendarza sądowego z dnia 23 lipca 2014 r. doręczony został stronie wnioskującej w dniu 28 lipca 2014 r. Termin do wniesienia środka zaskarżenia upływał w dniu 4 sierpnia 2014 r. Tymczasem sprzeciw nadany został w placówce operatora pocztowego w dniu 7 sierpnia 2014 r. (zalegająca w aktach sprawy koperta w której nadano sprzeciw – k. 53), a więc już po ustawowym siedmiodniowym terminie.
Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 259 § 2 P.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.