Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 26 lutego 2009r. Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie zwolnił A. M. oraz B. M. od uiszczenia wpisu od złożonej przez nich skargi na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2008r. znak: [...] w przedmiocie zarzutów co do prowadzenia egzekucji administracyjnej, odmawiając równocześnie przyznania wyżej wymienionym zwolnienia od kosztów sądowych w pozostałej części, jak też ustanowienia adwokata.
Odpis powyższego orzeczenia Sądu został doręczony wnioskodawcom dnia 4 marca 2009r., na co wskazuje podpis A. M. na zwrotnym potwierdzeniu jego odbioru.
W dniu 17 marca 2009r. A. M. i B. M. złożyli w tut. Sądzie sprzeciw od wspomnianego wyżej postanowienia z dnia 26 lutego 2009r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje
Od postanowienia Referendarza sądowego wydanego na skutek wniosku strony o przyznanie prawa pomocy przysługuje prawo wniesienia do sądu administracyjnego sprzeciwu, w terminie 7 dni od daty doręczenia takiego postanowienia, o czym stanowi art. 259 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), określanej dalej jako P.p.s.a.
Konsekwencją procesową złożenia przedmiotowego środka zaskarżenia po wskazanym wyżej terminie jest konieczność jego odrzucenia, co wynika z art. 259 § 2 P.p.s.a.
Mając na uwadze cytowane przepisy, jak też okoliczności niniejszej sprawy Sąd stwierdza, że sprzeciw A. M. oraz B. M. podlega odrzuceniu. Jak już bowiem zaznaczono doręczenie wnioskodawcom odpisu postanowienia Referendarza sądowego dotyczącego prawa pomocy nastąpiło dnia 4 marca 2009r. Natomiast sprzeciw został nadany w urzędzie pocztowym w dniu 17 marca 2009r., a więc już po ustawowym siedmiodniowym terminie, który upłynął względem wyżej wymienionych 11 marca 2009r.
W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji, na podstawie art. 259 § 2 P.p.s.a.