Uzasadnienie
Uzasadnienie
Skarżąca A. B. pismem złożonym osobiście w dniu 24 listopada 2009 r. w siedzibie organu II instancji, zwróciła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] października 2009 r., nr [...]. Następnie skarżąca pismami skierowanymi do Sądu podtrzymała w.w. wniosek.
W uzasadnieniu wniosku skarżąca wskazała, że jest osobą starszą i ciężko chorą. Wymieniła szereg chorób, na które leczy się systematycznie. Podkreśliła, że uchybiła terminowi do wniesienia skargi bez swojej winy, gdyż w trakcie biegu terminu do złożenia tego środka zaskarżenia zachorowała i przebywała w szpitalu w okresie od dnia 27 października 2009 r. do dnia 3 listopada 2009 r. Zwróciła uwagę, że mimo wyjścia ze szpitala dalej czuła się źle i miała zawroty głowy. Podała, że "dopiero teraz w domu znalazła i przypomniała sobie o decyzji, a już było po terminie".
W związku z tym napisała skargę i wniosła o przywrócenie terminu, gdyż w jej ocenie nie ponosi winy za opóźnienie. Jako dowód podała zaświadczenie lekarskie z dnia 24 listopada 2009 r., na którym stwierdzono, że skarżąca w dniach 4 i 24 listopada 2009 r. zgłosiła się do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej V. w Ż. z powodu złego samopoczucia i zawrotów głowy z adnotacją, że podlega systematycznemu leczeniu. Ponadto skarżąca dołączyła szereg kserokopii kart informacyjnych leczenia szpitalnego i kart konsultacyjnych oraz inne dokumenty świadczące o jej stałym leczeniu.
Mając powyższe na uwadze Sąd zważył, co następuje
Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm.) - określanej dalej jako P.p.s.a., jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny jego uchybienia. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu; równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (art. 87 § 1, 2 i 4 P.p.s.a.).
W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że skarżąca zachowała termin do złożenia wniosku przewidzianego w art. 87 § 1 P.p.s.a. Przyjmując na korzyść skarżącej należy wskazać, że w dniu 20 listopada 2009 r. (tj. data umieszczona przez skarżącą w nagłówku wniosku) stwierdziła ona uchybienie terminu, zaś wniosek złożyła w dniu 24 listopada 2009 r. w siedzibie organu II instancji.
Zauważyć należy, że decyzja II instancji została doręczona skarżącej w dniu 7 października 2009 r. (dowód - zwrotne potwierdzenie jej odbioru w aktach administracyjnych sprawy), stąd ostatnim dniem do wniesienia skargi był dzień 6 listopada 2009 r.
Jako przyczynę uchybienia terminu skarżąca wskazała szereg chorób. Biorąc pod uwagę załączone przez nią dowody należy stwierdzić, że od 27 października 2009 r. do dnia 3 listopada 2009 r. skarżąca rzeczywiście przebywała na Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala w Ł. Następnie po wyjściu ze szpitala z powodu złego samopoczucia tj. zawrotów głowy i omdleń - zgłaszała się do Poradni w Ż. W Związku z powyższym skarżąca uprawdopodobniła brak winy w uchybieniu terminu, gdyż w terminie do złożenia skargi na decyzję organu
II instancji w niniejszej sprawie zachorowała i nie była w stanie wnieść skargi w ustawowym terminie. Równocześnie strona dokonała czynności, której nie dokonała w terminie gdyż w dniu 24 listopada 2009 r. wniosła osobiście w siedzibie organu skargę skierowaną do Sądu.
Z przedstawionych względów na podstawie art. 86 § 1 P.p.s.a. Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.