Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 5 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Sz 1073/20

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
sędzia WSA Katarzyna Sokołowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 5 lutego 2021 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi P. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2020 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych odwołania

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] września 2020 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu wniosku P. K., odmówiło przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych odwołania od decyzji Prezydenta Miasta S. z dnia [...] maja 2020 r.

Powyższe rozstrzygnięcie zawierające pouczenie o prawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie za pośrednictwem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji, zostało wysłane na adres P. K. i odebrane w dniu 29 września 2020 r. przez dorosłego domownika, który podjął się oddać pismo adresatowi.

W dniu 12 listopada 2020 r. P. K. nadał w urzędzie pocztowym skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na wyżej opisane postanowienie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie, wskazując na uchybienie terminu do złożenia skargi.

Postanowieniem z dnia 8 stycznia 2021 r., sygn. akt II SA/Sz 1073/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o przysługujących środkach zaskarżenia doręczony został skarżącemu w dniu 15 stycznia 2021 r. Skarżący nie wniósł zażalenia na postanowienie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.), zwanej dalej "p.p.s.a.", skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi.

Stosownie do art. 53 § 1 p.p.s.a. skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a.

W niniejszej sprawie zaskarżone postanowienie doręczono dorosłemu domownikowi skarżącego (jego małżonce, która podjęła się oddać pismo adresatowi) w dniu 29 września 2020 r. W tej sytuacji trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upłynął z dniem 29 października 2020 r., który to dzień nie był sobotą, ani dniem wolnym od pracy.

Z akt sprawy wynika, że skarżący złożył skargę do Sądu za pośrednictwem operatora pocztowego w dniu 12 listopada 2020 r. To powoduje, że skarżący bezspornie uchybił ustawowemu trzydziestodniowemu terminowi do skutecznego wniesienia skargi.

Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (§ 3).

W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 P.p.s.a. orzekł, jak na wstępie.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 8 stycznia 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.