Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 1 września 2016 r., sygn. akt II SA/Sz 1112/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka -Kleczaj
Rozpoznanie
w dniu 1 września 2016 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej P. Ł.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 16 kwietnia 2016 r., sygn. akt II SA/Sz 1112/14 uchylającego decyzję Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zwrotu równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 kwietnia 2015 r. sygn. akt II SA/Sz 1112/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zwrotu równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.

Odpis wyroku z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu, który pismem z dnia 22 czerwca 2016 r. wniósł sporządzoną osobiście skargę kasacyjną. Skarga ta została odrzucona przez tut. Sąd postanowieniem z dnia 10 sierpnia 2016 r., doręczonym skarżącemu w dniu 23 sierpnia 2016r.

W dniu 16 sierpnia 2016r. P. Ł. złożył ponownie osobiście sporządzoną skargę kasacyjną od wyroku sygn. akt II SA/Sz 1112/14.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1647), zwanej dalej "P.p.s.a.", od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 58 § 1 pkt 2-4, art. 161 § 1 oraz art. 220 § 3, przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z kolei według art. 175 § 1 i 3 P.p.s.a., skarga kasacyjna może być sporządzona jedynie przez adwokata lub radcę prawnego; w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami może zostać sporządzona również przez doradcę podatkowego, natomiast w sprawach własności przemysłowej - przez rzecznika patentowego.

Stosownie do treści art. 177 § 1 P.p.s.a., skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem

W myśl art. 178 P.p.s.a. Sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie skarżący nie posiadając kwalifikacji, o których mowa w art. 175 P.p.s.a., sporządził samodzielnie kolejną skargę kasacyjną od wyroku wydanego w niniejszej sprawie, pomimo pouczenia o obowiązku sporządzenia skargi kasacyjnej przez jednego z fachowych pełnomocników wymienionych w tym przepisie (tzw. przymus adwokacko-radcowski). Skarga kasacyjna została złożona po terminie. Wyrok z dnia 16 kwietnia 2015 r. został doręczony skarżącemu w dniu 14 maja 2015 r., co oznacza, że termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał z dniem 15 czerwca 2015 r. Tymczasem skarga kasacyjna została nadana w placówce operatora pocztowego w dniu 16 sierpnia 2016 r.

Skarga kasacyjna sporządzona z naruszeniem wskazanego przepisu, jest niedopuszczalna, co uniemożliwia nadanie jej dalszego biegu.

W konsekwencji skargę kasacyjną jako niedopuszczalną należało odrzucić na podstawie art. 178 P.p.s.a. w zw. z art. 175 § 1 P.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 10 sierpnia 2016 r., dokument z 16 kwietnia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.