Uzasadnienie
S.O. wystąpił ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia [...] r., skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi w kwocie 500 zł oraz pouczony, że niewykonanie zobowiązania w terminie siedmiodniowym spowoduje odrzucenie skargi.
W odpowiedzi na powyższe wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego, skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym, obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz o ustanowienie adwokata.
Postanowieniem z dnia 14 stycznia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym przezeń zakresie.
Zarządzeniem z dnia 6 lutego 2013 r., Sąd ponownie wezwał S.O. do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi w kwocie 500 zł i jednocześnie pouczył, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiodniowym, od dnia otrzymania niniejszego wezwania, skutkować będzie odrzuceniem skargi.
Powyższe wezwanie skarżący odebrał w dniu 15 lutego 2013 r., jednakże do dnia dzisiejszego zobowiązania Sądu nie wykonał. Jak wynika bowiem z informacji udzielonej przez Oddział Finansowo – Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, w dokumentach księgowych opłat sądowych, ustalono brak wpłaty do przedmiotowej sprawy (vide: notatka urzędowa z dnia [...] r., k. [...] akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), zwanej w dalej "P.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.
Wniesienie skargi, w niniejszej sprawie, podlegało obowiązkowi uiszczenia wpisu stałego. Wysokość wpisu została określona zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 8 listopada 2012 r. Na mocy § 2 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193 ze zm.) wpis w powyższej sprawie wynosi 500 zł.
Stosownie do art. 220 § 1 P.p.s.a., termin do uiszczenia wpisu sądowego wynosi siedem dni od dnia doręczenia wezwania. Skarga od której pomimo wezwania nie został uiszczony wpis, podlega odrzuceniu przez sąd na mocy art. 220 § 3 P.p.s.a.
S.O. powtórne wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego odebrał w dniu 15 lutego 2013 r., zatem siedmiodniowy termin do zrealizowania zobowiązania Sądu upłynął skarżącemu dnia 22 lutego 2013 r. (piątek). W zakreślonym terminie, ani dotychczas skarżący należnego w tej sprawie wpisu sądowego nie uiścił.
Mając powyższe na uwadze skargę należało odrzucić na podstawie art. 220 § 3 ustawy P.p.s.a., o czym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie orzekł jak na wstępie.