Uzasadnienie
Wyrokiem ogłoszonym na rozprawie w dniu 24 stycznia 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania rozgraniczeniowego.
Pismem nadanym w placówce pocztowej w dniu 11 lutego 2019 r. skarżący zwrócił się o przesłanie wyroku wraz z uzasadnieniem.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 141 § 2 zd. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302), dalej jako: "p.p.s.a.": w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku.
O treści tego przepisu skarżący został pouczony w zawiadomieniu o terminie rozprawy, doręczonym w dniu 17 grudnia 2018 r.
Przepis art. 141 § 3 p.p.s.a. wskazuje natomiast, że odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje w formie postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym.
Wyrok oddalający skargę w niniejszej sprawie został wydany w dniu 24 stycznia 2019 r., a zatem siedmiodniowy termin na wniesienie wniosku o sporządzenie jego uzasadnienia mijał w dniu 31 stycznia 2019 r. Skarżący nadał przedmiotowy wniosek w placówce Poczty Polskiej S.A. w dniu 11 lutego 2019 r., a zatem po upływie ustawowego terminu.
Wobec powyższego, jeśli wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku został złożony po terminie, tj. po upływie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku czynność ta jest bezskuteczna. Dlatego też złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku po upływie terminu skutkować musi odmową sporządzenia uzasadnienia.
W tym stanie rzeczy, na mocy art. 141 § 3 p.p.s.a. Wojewódzki Sąd Administracyjny postanowił jak w sentencji.