Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 25 stycznia 2022 r., sygn. akt II SA/Sz 1284/21

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
sędzia WSA Katarzyna Sokołowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 25 stycznia 2022 r.
Sprawa
sprawy ze skargi B. C., J. C., M. R. i J. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 21 października 2021 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę B. C. i J. C..

Uzasadnienie

B. C., J. C., M. R. i J. R. w piśmie z dnia 16 listopada 2021 r. zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy. W dniu 17 listopada 2021 r. J. R. i M. R. uiścili wpis od skargi w kwocie [...]zł.

Zarządzeniem z dnia 21 grudnia 2021 r. Sąd wezwał pozostałych skarżących, tj. B. C. i J. C. do uiszczenia solidarnego wpisu sądowego w kwocie [...]zł w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzania pod rygorem odrzucenia skargi. Jednocześnie pouczył, że uiszczenie wpisu przez któregokolwiek z wyżej wymienionych skarżących zwalnia pozostałych z obowiązku jego uiszczenia.

Przesyłka sądowa zawierająca odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia solidarnego wpisu od skargi została doręczona każdemu z ww. skarżących osobną korespondencją w dniu 10 stycznia 2022 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k. 30 i 31 akt sądowych), jednakże do dnia dzisiejszego nie opłacono skargi.

W dniu 11 stycznia 2022 r. wpłynęło do Sądu pismo B. C. i J. C., w którym oświadczyli, że "odwołują" skargą wniesioną w sprawie II SA/Sz 1284/21.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm. - dalej "p.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, sprzeciw od decyzji, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. Termin do uiszczenia wpisu wynosi siedem dni od dnia doręczenia wezwania (art. 220 § 1 p.p.s.a.). Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony wpis, podlega odrzuceniu przez sąd na mocy art. 220 § 3 p.p.s.a.

W niniejszej sprawie odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia solidarnego wpisu sądowego do skargi doręczono skutecznie skarżącym B. C. i J. C. w dniu 10 stycznia 2022 r. W tej sytuacji siedmiodniowy termin do opłacenia skargi upłynął z dniem 17 stycznia 2022 r., który to dzień nie był sobotą ani dniem wolnym od pracy. Jak wynika z akt sprawy, ww. skarżący pomimo wezwania nie uiścili wpisu sądowego, co uniemożliwia nadanie skardze dalszego biegu.

W tym stanie rzeczy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. odrzucił skargę B. C. i J. C..

Odnosząc się do oświadczenia skarżących o "odwołaniu" skargi wyjaśnić należy, że nieuzupełnienie wskazanego braku skutkować musi każdorazowo odrzuceniem skargi, a nie umorzeniem postępowania z powodu jej cofnięcia. Cofnięcie bowiem może dotyczyć wyłącznie skargi, która została skutecznie wniesiona, a więc wolnej od braków formalnych i fiskalnych.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 22 września 2022 r., dokument z 24 marca 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.