Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie o sygn. akt II SA/Sz 1345/13 oddalił skargę R. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
Odpis powyższego wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi skarżącego – r. pr. W. S. w dniu 16 czerwca 2014 r.
Pismem z dnia 16 lipca 2014 r. skarżący wniósł skargę kasacyjną od ww. wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Zarządzeniem z dnia 31 lipca 2014 r. Sąd wezwał skarżącego do uzupełnienia braku formalnego skargi kasacyjnej przez nadesłanie jednego odpisu skargi kasacyjnej oraz do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie [...] zł, jednocześnie pouczając, że niewykonanie zobowiązania w terminie siedmiodniowym spowoduje odrzucenie skargi kasacyjnej.
Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej oraz pismo zobowiązujące do uzupełnienia jej braków formalnych zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 18 sierpnia 2014 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k. 79).
W odpowiedzi na powyższe zobowiązanie, przedłożono do akt sprawy odpis skargi kasacyjnej z dnia 16 lipca 2014 r., jednakże do dnia dzisiejszego nie uiszczono należnego wpisu.
Z informacji udzielonej przez Oddział Finansowo - Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wynika, że w dokumentach księgowych opłat sądowych nie ustalono wpłaty od wniesionej skargi kasacyjnej (notatka urzędowa z dnia 3 września 2014 r.).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Stosownie do art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej P.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.
Termin do uiszczenia wpisu wynosi siedem dni od dnia doręczenia wezwania (art. 220 § 1 P.p.s.a.). Skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony wpis, podlega odrzuceniu przez sąd na mocy art. 220 § 3 powołanej ustawy.
W niniejszej sprawie odpis zarządzenia z dnia 31 lipca 2014 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej został doręczony pełnomocnikowi skarżącego w dniu 18 sierpnia 2014 r., zatem siedmiodniowy termin do zrealizowania zobowiązania Sądu upłynął z dniem 25 sierpnia 2014 r. (który to dzień nie był sobotą ani dniem wolnym od pracy). Jak wynika z akt sprawy, we wskazanym terminie, skarga kasacyjna nie została opłacona.
W tej sytuacji, na podstawie art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzeczono jak w sentencji.