Uzasadnienie
W dniu 4 marca 2014r. Stowarzyszenie [...] wniosło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] w przedmiocie opinii sanitarnej.
Strona skarżąca zarządzeniem Sądu z dnia 31 marca 2014r. została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi w kwocie [...] zł oraz pouczona, że niewykonanie zobowiązania w terminie siedmiodniowym spowoduje odrzucenie skargi.
W dniu 14 kwietnia 2014r. skarżące stowarzyszenie złożyło wniosek o przyznanie prawa pomocy obejmujący zwolnienie od kosztów sądowych, a w dniu 5 maja 2014r. złożyło zażalenie na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału o ustaleniu wpisu od wniesionej skargi.
Postanowieniem z dnia 13 maja 2014r. sygn. akt II SA/Sz 278/14 Sąd odrzucił zażalenie strony skarżącej jako wniesione po terminie.
Postanowieniem z dnia 15 maja 2014r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego odmówił przyznania stronie skarżącej prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. Sprzeciw od powyższego postanowienia, Sąd odrzucił postanowieniem z dnia 4 czerwca 2014r. W wyniku uwzględnienia zażalenia na postanowienie z dnia 4 czerwca 2014r. Sąd postanowieniem z dnia 26 czerwca 2014r. sygn. akt II SA/Sz 278/14 uchylił to postanowienie i odmówił skarżącemu stowarzyszeniu, przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych.
Zarządzeniem z dnia 30 lipca 2014r. Sąd ponownie wezwał skarżące stowarzyszenie do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi w kwocie [...] zł, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis tego zarządzenia został doręczony stronie skarżącej w dniu 11 sierpnia 2014r.
Z informacji udzielonej przez Oddział Finansowo – Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wynika, że w dokumentach księgowych opłat sądowych nie ustalono wpłaty do przedmiotowej sprawy (vide: notatka urzędowa z dnia 29 sierpnia 2014 r.).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.
Wniesienie skargi w niniejszej sprawie podlegało obowiązkowi uiszczenia przez stronę skarżącą wpisu stałego. Na mocy § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193) wpis w powyższej sprawie wynosi [...] zł. Skarżące stowarzyszenie pismem z dnia 31 lipca 2014r. zostało wezwane do uiszczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia odpisu zarządzenia, wpisu w kwocie [...] zł, pod rygorem odrzucenia skargi.
Zgodnie z art. 220 § 1 P.p.s.a. termin do uiszczenia wpisu wynosi siedem dni od dnia doręczenia wezwania. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony wpis, podlega odrzuceniu przez sąd na mocy art. 220 § 3 powołanej ustawy.
Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego został odebrany przez stronę skarżącą w dniu 11 sierpnia 2014 r., zatem siedmiodniowy termin do zrealizowania zobowiązania Sądu upłynął dnia 18 sierpnia 2014 r., który to dzień nie był sobotą ani dniem wolnym od pracy, jednakże strona skarżąca w zakreślonym terminie wpisu nie uiściła.
Zgodnie z art. 220 § 3 P.p.s.a., skarga od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
W tych okolicznościach, Sąd na podstawie art. 220 § 3 i art. 58 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowił jak w sentencji.