Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 19 sierpnia 2024 r., sygn. akt II SA/Sz 360/24

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
sędzia WSA Katarzyna Sokołowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 19 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi G. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 27 lutego 2024 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koszalinie, decyzją z dnia 27 lutego 2024 r., nr SKO.4111.2651.2023, po rozpatrzeniu odwołania G. K. dalej jako "skarżący", od decyzji Burmistrza Z., z dnia 2 października 2023 r., nr [...], w sprawie odmowy przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu sprawowania opieki nad niepełnosprawną babcią, utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Powyższa decyzja organu odwoławczego doręczona została skarżącemu w dniu 14 marca 2024 r. w trybie art. 44 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2024 r., poz. 572). Tym samym 30-dniowy termin do wniesienia skargi do Sądu, zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji, upływał z dniem 15 kwietnia 2024 r. (poniedziałek).

W dniu 10 maja 2024 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym), skarżący wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na decyzję Kolegium z dnia 27 lutego 2024 r. W treści skargi zawarty został wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.

Postanowieniem z dnia 4 lipca 2024 r., sygn. akt II SA/Sz 360/24, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Odpis ww. postanowienia wraz z uzasadnieniem doręczony został skarżącemu w dniu 30 lipca 2024 r., w trybie z art. 73 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2024 r., poz. 935 tj., dalej: "p.p.s.a."). Z informacji znajdujących się na zwrotnym potwierdzeniu odbioru przesyłki zawierającej odpis postanowienia z dnia 4 lipca 2024 r. wynika, że w dniu 16 lipca 2024 r. doręczający pozostawił w oddawczej skrzynce pocztowej zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki sądowej w placówce pocztowej. Pierwsze zawiadomienie miało miejsce w dniu 16 lipca 2024 r., a zatem skutek doręczenia nastąpił w dniu 30 lipca 2024 r.

Skarżący nie złożył zażalenia na ww. postanowienie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Przed przystąpieniem do merytorycznego rozpoznania skargi sąd administracyjny w pierwszej kolejności sprawdza czy skarga jest dopuszczalna, w szczególności ustala czy został zachowany termin do jej wniesienia.

Zgodnie z art. 53 § 1 p.p.s.a. skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a.

Skargę wniesioną po upływie tego terminu sąd odrzuca na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. Natomiast zgodnie z art. 58 § 3 tej ustawy sąd odrzuca skargę postanowieniem, zaś odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.

Do skutecznego wniesienia skargi do sądu administracyjnego konieczne jest zatem zachowanie 30-dniowego terminu od dnia doręczenia stronie rozstrzygnięcia administracyjnego zapadłego w sprawie oraz wniesienie skargi za pośrednictwem właściwego organu administracji.

W rozpoznawanej sprawie decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 27 lutego 2024 r. została doręczona skarżącemu w dniu 14 marca 2024 r. Termin do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję upływał zatem w dniu 15 kwietnia 2024 r. (30. dzień przypadał bowiem na sobotę – 13 kwietnia 2024 r., wobec czego mając na względzie treść art. 83 § 2 p.p.s.a., przyjąć należało, że 30-dniowy termin do wniesienia skargi upłynął w poniedziałek).

Powyższe oznacza, że niniejsza skarga została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu. Jednocześnie zauważyć należy, że postanowieniem z dnia 4 lipca 2024 r., sygn. akt II SA/Sz 360/24 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

W tym stanie rzeczy Sąd orzekł o odrzuceniu skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. i § 3 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 lipca 2024 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.