Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 28 września 2018 r., sygn. akt II SA/Sz 373/18

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Sędzia WSA Barbara Gebel przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 28 września 2018 r. w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi kasacyjnej A. D.
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 25 maja 2018 r., sygn. akt II SA/Sz 373/18 odrzucającego skargę na pisemną propozycję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia warunków zatrudnienia

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 25 maja 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odrzucił skargę A. D. na pisemną propozycję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia warunków zatrudnienia.

W terminie otwartym wpłynęła skarga kasacyjna z dnia 18 czerwca 2018 r. sporządzona przez profesjonalnego pełnomocnika strony. Wobec powyższego sąd wezwał skarżącą do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej, w terminie 7 dni, w wysokości [...] zł, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Wezwanie do uiszczenia wpisu doręczono pełnomocnikowi skarżącej w dniu 12 lipca 2018 r. W tym samym dniu do sądu wpłynęło pismo pełnomocnika zawiadamiające o wypowiedzeniu pełnomocnictwa z dniem 16 czerwca 2018 r.

Pismem z dnia 13 sierpnia 2018 r. do A. D. na adres podany w skardze ponownie wysłano zarządzenie z dnia 4 lipca 2018 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu wraz z zobowiązaniem do wskazania kiedy skarżąca dowiedziała się o wypowiedzeniu pełnomocnictwa do jej reprezentowania. Przesyłka zawierająca ww. dokumenty, pomimo dwukrotnego prawidłowego awizowania nie została odebrana przez skarżącą, należało więc w oparciu o art. 73 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz.1302 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", uznać ją za doręczoną z dniem 30 sierpnia 2018 r.

Pomimo upływu terminu do wniesienia wpisu od skargi kasacyjnej wpis od tej skargi nie został uiszczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Skarga kasacyjna jest kwalifikowanym pismem w postępowaniu sądowym i powinna spełniać wymogi określone w P.p.s.a., w tym zostać opłacona należnym wpisem. Jeżeli pismo podlegające opłacie sądowej nie zostało należycie opłacone przewodniczący wzywa zobowiązanego, aby należną opłatę uiścił w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej, ponieważ wobec braku opłaty sądowej sąd nie podejmie żadnej czynności (art. 220 § 1 i § 3 P.p.s.a.). Do uiszczenia kosztów sądowych, w tym wpisu od skargi kasacyjnej, obowiązany jest ten, kto wnosi do sądu pismo podlegające opłacie (art. 214 § 1 P.p.s.a). Opłatę sądową należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie (art. 219 §1 P.p.s.a.).

W niniejszej sprawie brak skargi kasacyjnej w zakresie wpisu nie został uzupełniony w terminie prawem zakreślonym. Sąd przyjął, że termin ten wynosił 7 dni licząc od dnia doręczenia skarżącej zarządzenia wzywającego do uiszczenia wpisu. Skoro doręczenie miało miejsce w dniu 30 sierpnia 2018,. r., to termin końcowy upływał z dniem 6 września 2018 r. Pomimo upływu tego terminu wpis od skargi kasacyjnej nie został uiszczony.

Mając powyższe na uwadze Sąd orzekł jak w sentencji na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 25 maja 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.