Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 21 października 2013 r., sygn. akt II SA/Sz 456/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
sędzia NSA Grzegorz Jankowski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 21 października 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku M. K. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej
Sprawa
w sprawie z Jej skargi na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stypendium p o s t a n a w i a: przywrócić termin do wniesienia skargi kasacyjnej

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia [...] r. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę M. K. na decyzję Wojewody. z dnia.[...] r. nr [...] w przedmiocie stypendium.

Postanowieniem z dnia [...] r. Sąd ustanowił dla skarżącej pełnomocnika z urzędu.

Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącej w dniu 27 sierpnia 2013 r. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał zatem z dniem 26 września 2013 r.

Pismem z dnia 5 września 2013 r. wyznaczony został dla skarżącej pełnomocnik z urzędu radca prawny T. C..

Pismem z dnia 24 września 2013 r. Dziekan OIRP wyznaczył skarżącej nowego pełnomocnika z urzędu w osobie radcy prawnego D. G.. Do pisma dołączono wniosek radcy prawnego T. C. z dnia [...] r. z którego wynika prośba o zwolnienie go z obowiązku występowania w tej sprawie w charakterze pełnomocnika skarżącej.

Pismem z datą [...] r., wysłanym do Sądu w dniu 27 września 2013 r., M. K. zwróciła się do Sądu o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. W uzasadnieniu wniosku skarżąca wyraziła zaniepokojenie zaistniałą sytuacją i podała, że telefonicznie uzyskała informację o zmianie jej pełnomocnika z urzędu, jednakże nie uzyskała dotąd informacji o osobie nowego pełnomocnika.

Zarządzeniem z dnia [...] r. Sąd zobowiązał skarżącą do uzupełnienia braku formalnego ww. wniosku poprzez dokonanie czynności złożenia skargi kasacyjnej, sporządzonej przez adwokata lub radcę prawnego. Wezwanie zostało doręczone skarżącej w dniu [...] r.

W dniu [...] r. pełnomocnik skarżącej radca prawny D. G. złożył do akt skargę kasacyjną.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270) – zwanej dalej P.p.s.a., jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu.

W myśl art. 87 § 1 P.p.s.a. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (§ 2). Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (§ 4).

Zdaniem Sądu, wniosek skarżącej o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku WSA w Szczecinie z dnia 11 lipca 2013 r. należało uwzględnić, gdyż okoliczności w nim wskazane, a także okoliczności wynikające z akt sprawy, pozwalają na uznanie, że skarżąca nie ponosi winy w nieterminowym dokonaniu czynności wniesienia przedmiotowej skargi kasacyjnej. Sąd nie dopatrzył się również nienależytej staranności i niedbalstwa w działaniu wyznaczonego z urzędu pełnomocnika skarżącej.

Jak wynika z akt, w niniejszej sprawie, w toku postępowania sądowego, zaistniała sytuacja zmiany ustanowionego z urzędu profesjonalnego pełnomocnika. Nowy pełnomocnik w osobie radcy prawnego D. G. został wyznaczony w dniu 24 września 2013 r., zaś termin do wniesienia skargi kasacyjnej w tej sprawie upływał w dniu 26 września 2013 r. Obiektywnie rzecz biorąc wyznaczony w tej dacie nowy pełnomocnik z urzędu, z uwagi na konieczność skontaktowania się ze skarżącą, a także zapoznania się z materiałem sprawy, nie miał faktycznych możliwości dochowania terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku wydanego w tej sprawie.

Natomiast z ostrożności procesowej, wykazując tym samym należytą dbałość o swoje sprawy, skarżąca złożyła w dniu 27 września 2013r. wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. W ocenie Sądu, data sporządzenia przez skarżącą tego wniosku tj. 19 września 2013 r. jest momentem z którym skarżąca powzięła wiadomość o zmianie pełnomocnika, a więc o sytuacji mogącej mieć znaczenie dla zachowania terminu do zaskarżenia wyroku. Z zestawienia powyższych dat wynika, że przedmiotowy wniosek został złożony w terminie 7 dni, liczonym od momentu dowiedzenia się przez stronę o przyczynie uchybienia terminu. Na wezwanie Sądu uzupełniono, w zakreślonym terminie, brak formalny wniosku poprzez złożenie do akt sporządzonej przez radcę prawnego D. G. skargi kasacyjnej.

Mając na względzie przedstawione okoliczności sprawy, Sąd na podstawie art. 86 § 1 P.p.s.a., orzekł jak na wstępie.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 1 sierpnia 2013 r., dokument z 11 lipca 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.