Uzasadnienie
Uzasadnienie:
W dniu [...] r. B. B., E. B., Z. D., E. D., M. W., A. W., M. P. i J. S., złożyli w jednym piśmie, skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji ustalającą na rzecz R. J. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie [...] garaży murowanych na terenie działki nr [...] przy ul. [...] obr. [...]
Zarządzeniem z dnia 29 maja 2014 r. Sąd wezwał skarżących do uzupełnienia braków formalnych skargi, w terminie 7 dni pod rygorem jej odrzucenia, poprzez nadesłanie odpisu podpisanej skargi celem doręczenia uczestnikowi postępowania, a dodatkowo M. P. do podpisania skargi lub nadesłania podpisywanej skargi. Nadto Sąd wezwał:
- - M. W. i A. W. do uiszczenia solidarnego wpisu od skargi w wysokości 500 zł, jednocześnie pouczając, że uiszczenie wpisu przez jednego z wyżej wymienionych skarżących zwalnia pozostałego z obowiązku jego uiszczenia,
- - B. B. i E. B. do uiszczenia solidarnego wpisu od skargi w wysokości 500 zł, jednocześnie pouczając, że uiszczenie wpisu przez jednego z wyżej wymienionych skarżących zwalnia pozostałego z obowiązku jego uiszczenia,
- - Z. D. i E. D. do uiszczenia solidarnego wpisu od skargi w wysokości 500 zł, jednocześnie pouczając, że uiszczenie wpisu przez jednego z wyżej wymienionych skarżących zwalnia pozostałego z obowiązku jego uiszczenia,
- - M. P. i J. S. do uiszczenia solidarnego wpisu od skargi w wysokości 500 zł, jednocześnie pouczając, że uiszczenie wpisu przez jednego z wyżej wymienionych skarżących zwalnia pozostałego z obowiązku jego uiszczenia.
Sąd poinformował, że niewykonanie zobowiązania wzywającego do uiszczenia wpisu w terminie siedmiodniowym od daty jego otrzymania spowoduje odrzucenie skargi.
Odpowiednie odpisy zarządzeń o wezwaniu do uiszczenia wpisu jak i pismo zobowiązujące do nadesłania odpisu skargi, doręczono każdemu ze skarżących odrębną korespondencją w dniu 6 czerwca 2014 r., co wynika ze zwrotnych potwierdzeń odbioru znajdujących się w aktach sprawy (k.77-84). Przy czym skarżąca M. P. otrzymała dodatkowo zobowiązanie do podpisania skargi.
W odpowiedzi na powyższe wezwanie skarżący nadali w dniu 11 czerwca 2014 r. w urzędzie pocztowym pismo, w którym oświadczyli, że wniesiony będzie tylko jeden wpis, gdyż nie stać ich na ponoszenie "podwyższonych opłat". Do pisma załączono dwa egzemplarze skargi podpisanej przez wszystkich skarżących, w tym M. P. W tym samym dniu pełnomocnik B. B. uiścił przelewem na rachunek WSA wpis od skargi II SA/Sz 492/14 w kwocie 500 zł (wydruk komputerowy k.107).
Pismem z dnia 23 czerwca 2014 r. Sąd wezwał M. W., A. W., J. S., M. P., Z. D. i E. D. do sprecyzowania pisma z dnia 8 czerwca 2014 r. poprzez wskazanie, czy pismo to stanowi wniosek o przyznanie prawa pomocy, pod rygorem przyjęcia, że przedmiotowe pismo zostało przesłane z informacją o uiszczeniu opłaty sądowej przez B. B., zaś pozostali skarżący chcą brać udział w tym postępowaniu sądowym w charakterze uczestników postępowania.
Korespondencja zawierająca ww. zobowiązanie została doręczona osobom wezwanym w dniu 26 czerwca 2014 r. (zwrotne potwierdzenia obioru k.100-106).
W odpowiedzi na powyższe M. W., A. W., J. S., M. P., Z. D. i E. D. wnieśli do Sądu w dniu 8 lipca 2014 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) pismo, w którym oświadczyli, że cedują dalsze prowadzenie sprawy na B. B. i nie będą bezpośrednio uczestniczyć w sprawie.
Z notatki urzędowej sporządzonej w dniu 14 lipca 2014 r. wynika, że w dokumentach księgowych opłat sądowych nie ustalono innych wpłat do przedmiotowej sprawy, aniżeli wyżej wskazany wpis (k. 109).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Stosownie do art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), zwanej dalej P.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.
Zgodnie z art. 214 § 1 P.p.s.a., jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, do uiszczenia kosztów sądowych obowiązany jest ten, kto wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki. W przypadku, gdy pismo wnoszone jest przez kilka osób, których uprawnienia lub obowiązki związane z przedmiotem zaskarżenia są wspólne, podlega jednej opłacie. W przeciwnym razie każda z tych osób uiszcza opłatę oddzielnie stosownie do swojego uprawnienia lub obowiązku (art. 214 § 2 P.p.s.a.).
Termin do uiszczenia wpisu wynosi siedem dni od dnia doręczenia wezwania (art. 220 § 1 P.p.s.a). Skarga od której pomimo wezwania nie został uiszczony wpis, podlega odrzuceniu przez sąd na mocy art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
W niniejszej sprawie wezwania do uiszczenia wpisów solidarnych po 500 zł odpowiednio od 1) M. W. i A. W., 2) B. B. i E. B., 3) M. P. i J. S., 4) Z. D. i E. D., zostały doręczone każdemu ze skarżących w dniu 6 czerwca 2014 r., zatem siedmiodniowy termin do zrealizowania zobowiązania Sądu upływał z dniem 13 czerwca 2014 r. (który to dzień nie był sobotą, ani dniem wolnym od pracy). W zakreślonym terminie został uiszczony wpis w kwocie 500 zł wyłącznie przez pełnomocnika B. B, co tym samym zwalniało z tego obowiązku E. B. Pozostali skarżący, tj. M. W., A. W., J. S., M. P., Z. D. i E. D., pomimo stosownego wezwania, nie uiścili żądanego wpisu, ani nie złożyli wniosku o przyznanie prawa pomocy.
Z tej przyczyny, na podstawie art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, odrzucono skargi M. W., A. W., J. S., M. P., Z. D. i E. D.