Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 12 maja 2023 r., sygn. akt II SA/Sz 592/22

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
sędzia WSA Katarzyna Sokołowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 12 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia M. T.
Sprawa
w sprawie z Jej skargi na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2022 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania p o s t a n a w i a: odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 5 czerwca 2022 r., M. T., dalej "skarżąca", "strona", wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2022 r., nr [...], w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania.

Pismem z dnia 6 grudnia 2022 r. skarżąca przesłała - na adres internetowy biura podawczego Sądu - plik komputerowy powstający w wyniku skanowania obrazu graficznego pisma, dalej: "skan", zatytułowany "odwołanie łączne", w którym domaga się "uchylenia skarżonych postanowień".

Zarządzeniem z dnia 15 grudnia 2022 r. Sąd wezwał stronę do podpisania pisma z dnia 6 grudnia 2022 r. bądź do nadesłania pisma podpisanego własnoręcznie, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia zażalenia.

Wezwanie skarżąca odebrała w dniu 12 stycznia 2023 r. wraz z pouczeniem (k. 30 akt sądowych).

W dniu 26 stycznia 2023 r. strona przesłała - na adres internetowy biura podawczego Sądu - skan pisma z dnia 25 stycznia 2023 r. zatytułowany "Odwołanie łączne".

Postanowieniem z dnia 10 lutego 2023 r., sygn. akt II SA/Sz 592/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odrzucił zażalenie z powodu nieuzupełnienia zażalenia w zakreślonym terminie, w wymaganej przez prawo formie. Skarżąca postanowienie odebrała w dniu 9 marca 2023 r. (k. 46 akt sądowych).

Pismem z dnia 9 marca 2022 r. skarżąca przesłała - na adres internetowy biura podawczego Sądu skan pisma z dnia 7 marca 2023 r., zatytułowany "odwołanie łączne", w którego nagłówku wymieniła trzy sygnatury spraw głównych w tym sygn. akt II SA/Sz 592/22 oraz jedną prawa pomocy domagając się m.in. "uchylenia skarżonego postanowienia" i oświadczyła, że nie wniosła "skanów pism" tylko oryginały. Skarżąca nie wskazała w treści, że żądania w nim zawarte dotyczą sprawy sygn. akt II SA/Sz 592/22.

W identycznej formie w dniu 16 marca 2023 r. skarżąca złożyła pismo z dnia 15 marca 2023 r., w którym m.in. wskazała, że zaskarża postanowienie sygn. akt II SA/Sz 592/22, z dnia 10 lutego 2023 r., nie zgadzając się z jego uzasadnieniem, które jej zdaniem powinno rozpatrywać merytorycznie skargę.

W wykonaniu zarządzenia Sądu z dnia 21 marca 2023 r., pismem z dnia 22 marca 2023 r., skarżąca została wezwana do podpisania pisma z dnia 15 marca 2023 r., zatytułowanego "ODWOŁANIE ŁĄCZNE" lub do nadesłania pisma podpisanego własnoręcznie, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenie zażalenia.

Skarżąca wezwanie odebrała w dniu 11 kwietnia 2023 r. (k. 51 akt sądowych), jednak w zakreślonym terminie, jak wynika z akt sprawy, nie uzupełniła braku formalnego zażalenia, ani do chwili obecnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r., poz. 259 – j.t. dalej: "p.p.s.a.", zażalenie jest środkiem odwoławczym, które powinno czynić zadość wymaganiom przypisanym dla pisma w postępowaniu sądowym (art. 46 p.p.s.a.) oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia.

Zgodnie z art. 49 § 1 P.p.s.a. jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej. Odmienna regulacja, o której mowa w końcowej części tego przepisu, dotyczy zażalenia. Stosownie do treści art. 178 p.p.s.a. w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuca zażalenie, którego braków formalnych strona nie usunęła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie wezwanie Sądu z dnia 22 marca 2023 r. do podpisania pisma z dnia 15 marca 2023 r., zatytułowanego "ODWOŁANIE ŁĄCZNE" lub do nadesłania pisma podpisanego własnoręcznie skarżąca odebrała w dniu 11 kwietnia 2023 r. Tym samym termin do uzupełnienia braku formalnego zażalenia upłynął w dniu 18 kwietnia 2023 r. (wtorek). Tymczasem jak wynika z akt sprawy, w zakreślonym terminie, ani po jego upływie skarżąca nie uzupełniła braku formalnego zażalenia.

W tym stanie rzeczy, Sąd na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a. oraz w związku z art. 49 § 1, art. 194 § 3 i art. 46 § 1 pkt 4 p.p.s.a orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 października 2023 r., dokument z 10 lutego 2023 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.