Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 6

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 20 lutego 2023 r., sygn. akt II SA/Sz 721/22

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Jolanta Kwiecińska
Rozpoznanie
w dniu [...] lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi [...] na decyzję Inne z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia opłaty zmiennej za pobór wód ziemnych p o s t a n a w i a odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 listopada 2022 r., sygn. akt I SA/Sz 721/22, Wojewódzki

Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. (dalej: "Skarżąca") na opisaną na wstępie decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w S. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w przedmiocie określenia opłaty zmiennej za pobór wód ziemnych.

Pismem z 5 stycznia 2023 r. Skarżąca, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła skargę kasacyjną od ww. wyroku.

Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału I Sądu z 11 stycznia 2023 r., Skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł, stosownie do § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.2021.535 t.j.). W zarządzeniu pouczono Skarżącą, że wymienioną kwotę należy uiścić w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej.

Odpis zarządzenia wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej został doręczony pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 19 stycznia 2023 r. (k. 161 akt sądowych).

Z informacji udzielonej przez Oddział Finansowo-Budżetowy Sądu wynika, że do dnia 17 lutego 2023 r. nie uiszczono opłaty sądowej od skargi kasacyjnej złożonej w niniejszej sprawie (k. 162 akt sądowych).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Skargę kasacyjną należało odrzucić.

Jak stanowi art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.2023.259 t.j.; dalej: "p.p.s.a), od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 58 § 1 pkt 2-4, art. 161 § 1 oraz art. 220 § 3, przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zgodnie z brzmieniem art. 230 § 1 i § 2 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym od skarg kasacyjnych, pobiera się opłatę sądową w postaci wpisu stosunkowego lub stałego.

Stosownie zaś do art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek skargi kasacyjnej, od której nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego skargę kasacyjną, aby pod rygorem odrzucenia tej skargi przez sąd, uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

W rozpoznawanej sprawie odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej został doręczony pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 19 stycznia 2023 r. Wobec tego siedmiodniowy termin do wykonania wezwania Sądu upłynął w dniu 26 stycznia 2023 r., który to dzień nie był sobotą ani innym dniem ustawowo wolnym od pracy. We wskazanym terminie wpis od skargi kasacyjnej nie został uiszczony, co uniemożliwia nadanie dalszego biegu złożonej skardze.

Zgodnie z przepisem art. 178 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Mając na względzie powyższe, na podstawie art. 178 i art. 220 § 3 p.p.s.a., Sąd postanowił jak w sentencji postanowienia

Pod tą sygnaturą także: dokument z 9 listopada 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.