Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 10 sierpnia 2015 r., sygn. akt II SA/Sz 750/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 10 sierpnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi D. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [... r. nr [...] w przedmiocie uchylenia, w wyniku wznowienia postępowania, decyzji w sprawie przyznania pomocy społecznej

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

W dniu 9 czerwca 2015 r. D.D. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 5 maja 2015 r. w przedmiocie uchylenia, w wyniku wznowienia postępowania, decyzji w sprawie przyznania pomocy w formie zakupów posiłków w szkole dla D. i O.D. w okresie od 19 września 2012 r. do 31 stycznia 2013 r. i odmowy przyznania tej pomocy na wniosek z 4 września 2012 r. Jednocześnie ze skargą, skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, w odpowiedzi na skargę, wniosło o jej odrzucenie, wskazując, że termin do wniesienia skargi upływał w dniu 8 czerwca 2015 r. Tymczasem skarżący wniósł skargę po upływie ww. terminu, stąd jego skarga powinna zostać odrzucona.

Prawomocnym postanowieniem z dnia 6 lipca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi na ww. decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 5 maja 2015 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Podstawową przesłanką dopuszczalności skargi do sądu administracyjnego jest wniesienie skargi w ustawowym terminie.

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270) – zwaną dalej "P.p.s.a.", skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

Stosownie do art. 54 § 1 P.p.s.a., skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, przy czym datą wniesienia skargi do sądu jest data złożenia jej bezpośrednio w organie, bądź nadania w urzędzie pocztowym do właściwego organu.

Jak wynika z akt sprawy trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, przewidziany w art. 53 § 1 P.p.s.a. upływał dla D.D. z dniem 6 czerwca 2015 r., który przypadał na sobotę, w związku z tym ostatnim dniem do wniesienia skargi był 8 czerwca 2015 r. (poniedziałek). Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru zaskarżonej decyzji wynika bowiem, że została ona doręczona skarżącemu w dniu 7 maja 2015 r.

Tymczasem, skarżący złożył skargę na przedmiotową decyzję dopiero w dniu 9 czerwca 2015 r., a więc z jednodniowym uchybieniem wskazanego w ustawie terminu.

W świetle zaistniałych okoliczności Sąd stwierdził, że skarga została wniesiona do WSA z uchybieniem ustawowego terminu, a skoro termin ten nie został przywrócony skarżącemu (na jego wniosek) to skarga jest niedopuszczalna.

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.

Wobec powyższego Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 oraz § 3 P.p.s.a., orzekł jak na wstępie.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 lipca 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.