Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu I instancji w przedmiocie opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej. Strona podała swój adres do doręczeń w [...], na ten więc adres w dniu 28 marca 2018 r. została wysłana przesyłka listowa – przedmiotowa decyzja. Poczta [...] podjęła próbę doręczenia dnia 5 kwietnia 2018 r., a następnie dokonała zwrotu do nadawcy dnia 5 maja 2018 r. Na kopercie przesyłki odnotowano "nicht abgeholt".
Skarga na powyższą decyzję wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia została przez stronę nadana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie za pośrednictwem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w dniu 4 czerwca 2018 r.
Postanowieniem z dnia 16 lipca 2018 r. sygn. akt II SA/Sz 750/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie po rozpatrzeniu wniosku strony odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Postanowienie to zostało doręczone stronie w dniu 28 lipca 2018 r. i stało się prawomocne wraz z upływem terminu do wniesienia zażalenia, tj. z dniem 7 sierpnia 2018 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje
Stosownie do art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a.
W pierwszej kolejności sąd stwierdza, że doręczanie korespondencji osobom wskazującym adres do doręczeń w [...] następuje na zasadach obowiązujących w tym kraju. Dla odpowiedniego zastosowania art. 44 K.p.a., do dnia podjęcia próby doręczenia korespondencji w takiej sytuacji należy dodać 14 dni i następnie po upływie tego okresu uznać przesyłkę za doręczoną w trybie art. 44 K.p.a.
Skarżąca wnosząc skargę nie zachowała wymaganego terminu (termin upłynął z dniem 21 maja 2018 r.), a jej wniosek o przywrócenie terminu nie został uwzględniony. Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia i dlatego też, Sąd orzekł jak w sentencji.