Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 29 października 2019 r., sygn. akt II SA/Sz 750/19

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
sędzia WSA Arkadiusz Windak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 29 października 2019 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty podlegającej zwrotowi za pobyt w domu pomocy społecznej zastępczo wniesionej przez Gminę

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

M. G. wystąpił ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...], w przedmiocie ustalenia opłaty podlegającej zwrotowi za pobyt w domu pomocy społecznej zastępczo wniesionej przez Gminę.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 16 sierpnia 2019 r., skarżący został wezwany do usunięcia, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia wezwania, braku formalnego skargi, poprzez podanie numeru PESEL skarżącego, z pouczeniem, że nieusunięcie ww. spowoduje odrzucenie skargi.

Przesyłka zawierająca wezwanie do usunięcia braku formalnego skargi została doręczona skarżącemu w dniu 28 sierpnia 2019 r. (dowód: k. 12 akt sądowych).

W terminie siedmiodniowym skarżący nie usunął wskazanego braku formalnego skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Stosownie do art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.) zwanej dalej: "p.p.s.a.", skarga, jako pismo procesowe w rozumieniu art. 45 p.p.s.a, powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, w tym w przypadku, gdy jest pierwszym pismem w sprawie (art. 46 § 2 pkt 1 lit. b p.p.s.a.), powinno zawierać numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną, oraz numer PESEL jej przedstawiciela ustawowego, jeżeli są obowiązani do jego posiadania albo posiadają go, nie mając takiego obowiązku.

W sytuacji, gdy pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o uzupełnienie pisma lub poprawienia w terminie siedmiodniowym, pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 49 § 1 p.p.s.a.). W przypadku, gdy pismo stanowi skargę, nieuzupełnienie w wyznaczonym terminie braków formalnych powoduje jej odrzucenie na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.

Pismo stanowiące wezwanie do usunięcia braku formalnego skargi doręczono skarżącemu w dniu 28 sierpnia 2019 r. Siedmiodniowy termin do usunięcia braku skargi upłynął w dniu 4 września 2019 r. (środa). Korespondencja z pismem zawierającym nr PESEL skarżącego została nadana w dniu 5 września 2019 r., (dowód: k. 14 akt sądowych). Oznacza to, że wymaganego numeru PESEL skarżący nie wskazał w zakreślonym terminie.

Mając powyższe na uwadze Sąd skargę odrzucił na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 17 września 2019 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.