Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 7 września 2015 r., sygn. akt II SA/Sz 756/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
sędzia NSA Stefan Kłosowski przewodniczący
Rozpoznanie
w 7 września 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi D. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uchylenia, w wyniku wznowienia postępowania, decyzji w sprawie przyznania pomocy społecznej

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

W dniu 9 czerwca 2015 r. D. D. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. w przedmiocie uchylenia, w wyniku wznowienia postępowania, decyzji w sprawie przyznania pomocy w formie zasiłku na żywność w wysokości [...] zł. Jednocześnie ze skargą, skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., w odpowiedzi na skargę, wniosło o jej odrzucenie, wskazując, że termin do wniesienia skargi upływał w dniu 8 czerwca 2015 r. Tymczasem skarżący wniósł skargę po upływie ww. terminu, stąd jego skarga powinna zostać odrzucona.

Prawomocnym postanowieniem z dnia 1 lipca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi na ww. decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. zważył, co następuje:

Podstawową przesłanką dopuszczalności skargi do sądu administracyjnego jest wniesienie skargi w ustawowym terminie.

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270) – zwaną dalej "P.p.s.a.", skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

Stosownie do art. 54 § 1 P.p.s.a., skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, przy czym datą wniesienia skargi do sądu jest data złożenia jej bezpośrednio w organie, bądź nadania w urzędzie pocztowym do właściwego organu.

Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru zaskarżonej decyzji została ona doręczona skarżącemu w dniu 7 maja 2015 r., a zatem trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S., przewidziany w art. 53 § 1 P.p.s.a. upływał dla D. D. z dniem 6 czerwca 2015 r., który przypadał na sobotę, w związku z tym ostatnim dniem do wniesienia skargi był 8 czerwca 2015 r. (poniedziałek).

Tymczasem, skarżący złożył skargę na przedmiotową decyzję dopiero w dniu 9 czerwca 2015 r., a więc z jednodniowym uchybieniem wskazanego w ustawie terminu.

W świetle zaistniałych okoliczności Sąd stwierdził, że skarga została wniesiona do WSA w S. z uchybieniem ustawowego terminu, a skoro termin ten nie został przywrócony skarżącemu (na jego wniosek) to skarga jest niedopuszczalna.

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.

Wobec powyższego Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 oraz § 3 P.p.s.a., orzekł jak na wstępie.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 1 lipca 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.