Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 26 stycznia 2022 r., sygn. akt II SA/Sz 803/21

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 26 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej Prokuratora Rejonowego w G.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 listopada 2021 r., sygn. akt II SA/Sz 803/21
Sprawa
w sprawie z Jego skargi na uchwałę Rady Gminy Widuchowa z dnia 23 marca 2021 r. nr XXVI/206/2021 w przedmiocie wprowadzenia Regulaminu korzystania z boisk piłkarskich znajdujących się na terenie Gminy Widuchowa postanawia odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 listopada 2021 r., sygn. akt II SA/Sz 803/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie stwierdził nieważność § 1 ust. 3 pkt 7 zaskarżonej uchwały oraz oddalił skargę w pozostałym zakresie. Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem Prokuratorowi Rejonowemu w G. dalej: "skarżący", "strona skarżąca" został doręczony drogą elektroniczną w dniu 10 grudnia 2021 r. (urzędowe potwierdzenie doręczenia k. 51 akt sądowych).

W dniu 5 stycznia 2021 r. Prokurator Rejonowy w G. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym) wniósł do Naczelnego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu administracji, skargę kasacyjną od wyżej wymienionego wyroku. Przesyłka zawierająca ww. skargę kasacyjną wpłynęła do organu w dniu 10 stycznia 2022 r., a następnie z pismem przewodnim z dnia 12 stycznia 2022 r. została w dniu 13 stycznia 2022 r. przekazana (nadana) do tutejszego Sądu (koperta k. 62 akt sądowych).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) dalej: "p.p.s.a.", skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. W myśl art. 178 powołanej ustawy wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu.

Z powyższego przepisu art. 177 § 1 p.p.s.a. wynika, że miarodajna dla oceny dochowania terminu do wniesienia skargi kasacyjnej jest data nadania przesyłki na adres właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego, czyli tego, który wydał zaskarżone orzeczenie.

Podkreślić trzeba, że ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie zawiera regulacji, które wprost normowałyby konsekwencje wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu z pominięciem właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego. W związku z tym należy uznać, iż w takiej sytuacji datą wniesienia skargi kasacyjnej jest data jej przekazania przez organ do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Analogicznie, w przypadku wniesienia skargi kasacyjnej bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego Sąd ten powinien ją przekazać do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który wydał zaskarżony wyrok, a dla oceny zachowania terminu do wniesienia skargi kasacyjnej decydująca jest data nadania (przekazania) tej skargi przez Naczelny Sąd Administracyjny wojewódzkiemu sądowi administracyjnemu (zob. np. J. P. Tarno, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Komentarz, Warszawa 2010, s. 437; B. Dauter [w]: B. Dauter, A. Kabat, M. Niezgódka – Medek, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Warszawa 2018, str. 596 i orzecznictwo tam cytowane).

Mając powyższe na względzie należy wskazać, że Prokurator Rejonowy w G. nie dochował 30-dniowego terminu do wniesienia skargi kasacyjnej do właściwego sądu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 listopada 2021 r. sygn. akt II SA/Sz 803/21. Odpis powyższego wyroku doręczony został stronie skarżącej w dniu 10 grudnia 2021 r. Wynikający zatem z art. 177 § 1 p.p.s.a. termin do wniesienia skargi kasacyjnej do sądu, który wydał wyrok upływał w dniu 10 stycznia 2021 r. (był to poniedziałek, następny dzień pod dniu wolnym ustawowo od pracy – art. 83 § 2 p.p.s.a.) Tymczasem, skargę kasacyjną od powyższego orzeczenia skarżący wniósł w dniu 5 stycznia 2022 r. czyli przed upływem 30-dniowego terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, jednak do organu administracji, który to przekazał korespondencję, co potwierdzają akta sprawy, zgodnie z właściwością w dniu 13 stycznia 2022 r. W takiej sytuacji o zachowaniu 30-dniowego terminu do wniesienia skargi kasacyjnej decyduje data jej nadania (przekazania) przez organ administracji do sądu właściwego.

W niniejszej sprawie nastąpiło to z uchybieniem powyższego terminu, bowiem w momencie nadania (przekazania) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie przez organ administracji, skarga kasacyjna była spóźniona.

Wobec powyższego, Sąd uznał, że skargę kasacyjną strona skarżąca wniosła po upływie terminu i na podstawie art. 178 w związku z art. 177 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 10 listopada 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.