Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 27 stycznia 2020 r., sygn. akt II SA/Sz 834/19

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
sędzia NSA Stefan Kłosowski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 27 stycznia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi K. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze umorzyło postępowanie odwoławcze w przedmiocie zmiany decyzji zezwalającej na zajęcie pasa drogowego. Decyzja została doręczona K. G. w dniu 10 czerwca 2019 r. W dniu 6 sierpnia 2019 r. K. G., reprezentowany przez doradcę podatkowego, wystąpił do Sądu ze skargą i z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi. Skarżący wyjaśnił, że pełnomocnik przebywał na zwolnieniu lekarskim do dnia 5 sierpnia 2019 r. i dlatego złożenie skargi w terminie było niemożliwe. W związku z tym, iż skarżącego nie może reprezentować w tej sprawie doradca podatkowy, na wezwanie sądowe skarżący nadesłał własnoręcznie podpisany odpis ww. skargi i wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia. Postanowieniem z dnia 27 września 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Skarżący wniósł zażalenie na ww. postanowienie.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie ostatecznym postanowieniem z dnia 4 grudnia 2019 r. sygn. akt II GZ 273/19 oddalił zażalenie skarżącego uznając, że przedstawione we wniosku o przywrócenie terminu oraz w zażaleniu okoliczności nie stanowią uprawdopodobnienie braku winy w uchybieniu terminu do wniesienia skargi. Okoliczności dotyczące stanu zdrowia doradcy podatkowego, któremu skarżący udzielił pełnomocnictwa nie dotyczą strony postępowania sądowoadministracyjnego, ponieważ doradca podatkowy nie mógł zostać umocowany do złożenia skargi w imieniu skarżącego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył co następuje

W myśl art. 53 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, dalej jako p.p.s.a.), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

W niniejszej sprawie termin do wniesienia skargi upłynął skarżącemu z dniem 10 lipca 2019 r., tymczasem skarga została wniesiona do Sądu w dniu 6 sierpnia 2019 r. Zgłoszony przez skarżącego wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi został ostatecznie negatywnie rozstrzygnięty przez Naczelny Sąd Administracyjny. W sytuacji gdy termin do wniesienia skargi nie został skarżącemu przywrócony to skarga pozostaje spóźniona i podlega odrzuceniu. W przypadku bowiem wniesienia skargi po terminie, sąd odrzuca skargę postanowieniem, o czym orzeczono na wstępie, stosownie do art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 września 2019 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.