Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] września 2020 r. K. A. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na decyzję Wojewody z dnia [...] sierpnia 2020 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
Zarządzeniem z dnia 30 października 2020 r. Sąd wezwał skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie [...]zł oraz do uzupełnienia braków formalnych skargi, poprzez podanie swojego numeru PESEL jak i nadesłanie [...] odpisów skargi opatrzonej własnoręcznym podpisem bądź kserokopii skarg uwierzytelnionych własnoręcznym podpisem celem doręczenia uczestnikom postępowania, jednocześnie pouczając, że niewykonanie wezwań w terminie siedmiodniowym spowoduje odrzucenie skargi.
Przesyłka sądowa zawierająca odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi oraz pismo wzywające do uzupełnienia braków formalnych skargi została wysłana do skarżącej na adres wskazany w skardze i doręczona w dniu 10 listopada 2020 r. (odbiór pokwitował dorosły domownik- P. A.).
W dniu 27 listopada 2020 r. skarżąca zwróciła się do Sądu z wnioskiem o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego oraz uzupełnienia braków formalnych skargi. Do wniosku skarżąca załączyła: potwierdzenie uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie [...]zł, [...] odpisów skargi jak i odrębne pismo, w których podała numer PESEL.
Postanowieniem z dnia 8 grudnia 2020 r. Sąd odmówił skarżącej przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego i uzupełnienia braków formalnych skargi. Z uwagi na jego niezaskarżenie, postanowienie to stało się prawomocne.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t.: Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm. - dalej "P.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, sprzeciw od decyzji, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. Termin do uiszczenia wpisu wynosi siedem dni od dnia doręczenia wezwania (art. 220 § 1 P.p.s.a.). Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony wpis, podlega odrzuceniu przez sąd na mocy art. 220 § 3 P.p.s.a.
Z kolei stosownie do art. 57 § 1 P.p.s.a. skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, w tym zawierać dołączone odpisy dla doręczenia ich stronom (art. 47 § 1 P.p.s.a.) oraz numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną (art. 46 § 2 pkt 1 lit. b). Brak złożenia odpisów skargi oraz brak wskazania numeru PESEL powoduje, że nie można nadać skardze prawidłowego biegu. W sytuacji, gdy pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o uzupełnienie pisma lub poprawienia w terminie siedmiodniowym, pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 49 § 1 P.p.s.a.). Nieuzupełnienie w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi powoduje jej odrzucenie na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a.
W niniejszej sprawie, korespondencja sądowa zawierająca odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego oraz zobowiązanie do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez podanie swojego numeru PESEL oraz nadesłanie [...] odpisów skargi została doręczona skarżącej w dniu 10 listopada 2020 r. W tej sytuacji siedmiodniowy termin do wykonania zobowiązań upłynął z dniem 17 listopada 2020 r. (który to dzień nie był sobotą ani dniem wolnym od pracy), jednakże w zakreślonym terminie skarga nie została opłacona, ani jej braki nie zostały uzupełnione. Dopiero w dniu 27 listopada 2020 r. strona wraz ze złożeniem wniosku o przywrócenie terminu do dokonania ww. czynności, uiściła należny wpis jak i wskazała numeru PESEL oraz przedłożyła wymagane odpisy skargi. Jednakże Sąd postanowieniem z dnia 8 grudnia 2020 r. odmówił przywrócenia uchybionego terminu, co skutkuje tym, że na mocy art. 85 P.p.s.a. dokonane przez stronę czynności z uchybieniem terminu są bezskuteczne.
Z tych względów, Sąd na podstawie art. 220 § 3 oraz art. 58 § 1 pkt 3 i § 3
P.p.s.a. odrzucił skargę i stosownie do art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 P.p.s.a. orzekł o zwrocie uiszczonego od niej wpisu.