Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 13 czerwca 2016 r., sygn. akt II SA/Wa 1170/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Ewa Pisula-Dąbrowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 13 czerwca 2016 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 marca 2016 r. sygn. akt II SA/Wa 1170/15
Sprawa
w sprawie ze skargi A. M. na uchwałę Zarządu Dzielnicy [...] z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umieszczenia na liście osób zakwalifikowanych do najmu lokalu postanawia odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 2 marca 2016 r., sygn. akt II SA/Wa 1170/15, odrzucił skargę A. M. na uchwałę Zarządu Dzielnicy [...] w przedmiocie odmowy umieszczenia na liście osób zakwalifikowanych do najmu lokalu.

Odpis przedmiotowego orzeczenia wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącej w dniu 18 marca 2016 r. (zwrotne potwierdzenia odbioru w aktach sprawy, k-38 akt).

Postanowieniem z dnia 15 kwietnia 2016 r. zostało przyznane skarżącej prawo pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych oraz ustanowienia pełnomocnika z urzędu.

Okręgowa Rada Adwokacka w [...] pismem z dnia [...] kwietnia 2016 r. (k-52 akt), poinformowała o wyznaczeniu adwokata dla skarżącej.

A. M., reprezentowana przez pełnomocnika z urzędu, złożyła w dniu 13 maja 2016 r. (data stempla pocztowego na kopercie k-58 akt) skargę kasacyjną od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 marca 2016 r., wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie. Jednocześnie wskazano, że został zachowany termin do wniesienia skargi kasacyjnej, bowiem pełnomocnik z urzędu zawiadomienie o wyznaczeniu otrzymał w dniu 6 maja 2016 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) w związku z art. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2015 r., poz. 658), skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

Stosownie zaś do art. 178 ww. ustawy, wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Termin do wniesienia skargi kasacyjnej wynosi trzydzieści dni od daty doręczenia stronie odpisu nieprawomocnego orzeczenia z uzasadnieniem. Termin ten rozpoczyna bieg od daty doręczenia legitymowanemu podmiotowi odpisu wyroku z uzasadnieniem. Przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym nastąpiło doręczenie.

Stosownie do treści art. 2 ustawy nowelizującej, przepisy ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 2-8, pkt 10-14, pkt 19-32, pkt 34-39, pkt 41-47, pkt 51, pkt 52, pkt 55, pkt 57, pkt 58, pkt 60-69, pkt 71, pkt 72 i pkt 74-81 stosuje się również do postępowań wszczętych przed dniem jej wejścia w życie. W pozostałym zakresie do tych postępowań stosuje się przepisy ustawy w brzmieniu dotychczasowym.

Postępowanie w niniejszej sprawie zostało wszczęte w dniu 15 czerwca 2015 r. (data stempla pocztowego na kopercie, k-7 akt), tj. przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej. Oznacza to, że w tej sprawie przepis art. 177 ustawy będzie miał zastosowanie w dotychczasowym brzmieniu.

Jak wynika z akt sprawy, odpis nieprawomocnego postanowienia wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącej w dniu 18 marca 2016 r. (k-38 akt). Oznacza to, że ostatni dzień terminu do wniesienia skargi kasacyjnej upływał z dniem 18 kwietnia 2016 r. Przedmiotowa skarga kasacyjna została natomiast nadana do Sądu, za pośrednictwem urzędu pocztowego, w dniu 13 maja 2016 r. (k-58 akt), tj. z przekroczeniem trzydziestodniowego terminu.

Sąd odrzuca skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu, przewidzianego do jej wniesienia.

W związku z powyższym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 177 § 1 w zw. z art. 178 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w związku z art. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2015 r., poz. 658), orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 12 października 2016 r., dokument z 15 kwietnia 2016 r., dokument z 2 marca 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.