Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 2 marca 2016 r., sygn. akt II SA/Wa 1170/15, odrzucił skargę A. M. na uchwałę Zarządu Dzielnicy [...] w przedmiocie odmowy umieszczenia na liście osób zakwalifikowanych do najmu lokalu.
Odpis przedmiotowego orzeczenia wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącej w dniu 18 marca 2016 r. (zwrotne potwierdzenia odbioru w aktach sprawy, k-38 akt).
Postanowieniem z dnia 15 kwietnia 2016 r. zostało przyznane skarżącej prawo pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych oraz ustanowienia pełnomocnika z urzędu.
Okręgowa Rada Adwokacka w [...] pismem z dnia [...] kwietnia 2016 r. (k-52 akt), poinformowała o wyznaczeniu adwokata dla skarżącej.
A. M., reprezentowana przez pełnomocnika z urzędu, złożyła w dniu 13 maja 2016 r. (data stempla pocztowego na kopercie k-58 akt) skargę kasacyjną od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 marca 2016 r., wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie. Jednocześnie wskazano, że został zachowany termin do wniesienia skargi kasacyjnej, bowiem pełnomocnik z urzędu zawiadomienie o wyznaczeniu otrzymał w dniu 6 maja 2016 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) w związku z art. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2015 r., poz. 658), skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
Stosownie zaś do art. 178 ww. ustawy, wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Termin do wniesienia skargi kasacyjnej wynosi trzydzieści dni od daty doręczenia stronie odpisu nieprawomocnego orzeczenia z uzasadnieniem. Termin ten rozpoczyna bieg od daty doręczenia legitymowanemu podmiotowi odpisu wyroku z uzasadnieniem. Przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym nastąpiło doręczenie.
Stosownie do treści art. 2 ustawy nowelizującej, przepisy ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 2-8, pkt 10-14, pkt 19-32, pkt 34-39, pkt 41-47, pkt 51, pkt 52, pkt 55, pkt 57, pkt 58, pkt 60-69, pkt 71, pkt 72 i pkt 74-81 stosuje się również do postępowań wszczętych przed dniem jej wejścia w życie. W pozostałym zakresie do tych postępowań stosuje się przepisy ustawy w brzmieniu dotychczasowym.
Postępowanie w niniejszej sprawie zostało wszczęte w dniu 15 czerwca 2015 r. (data stempla pocztowego na kopercie, k-7 akt), tj. przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej. Oznacza to, że w tej sprawie przepis art. 177 ustawy będzie miał zastosowanie w dotychczasowym brzmieniu.
Jak wynika z akt sprawy, odpis nieprawomocnego postanowienia wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącej w dniu 18 marca 2016 r. (k-38 akt). Oznacza to, że ostatni dzień terminu do wniesienia skargi kasacyjnej upływał z dniem 18 kwietnia 2016 r. Przedmiotowa skarga kasacyjna została natomiast nadana do Sądu, za pośrednictwem urzędu pocztowego, w dniu 13 maja 2016 r. (k-58 akt), tj. z przekroczeniem trzydziestodniowego terminu.
Sąd odrzuca skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu, przewidzianego do jej wniesienia.
W związku z powyższym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 177 § 1 w zw. z art. 178 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w związku z art. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2015 r., poz. 658), orzekł jak w sentencji.