Uzasadnienie
Pismem z dnia 13 czerwca 2016 r. (13 czerwca 2016 r. – data stempla pocztowego na kopercie zawierającej pismo) Z. Z. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania doktorantce stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2015/2016.
Do przedmiotowej skargi wymieniona dołączyła wniosek z dnia 13 czerwca 2016 r. o przywrócenie terminu do złożenia skargi.
W uzasadnieniu powołanego wniosku skarżąca podała, iż uchybienie terminu nastąpiło z powodu choroby. W okresie od 26 kwietnia 2016 r. do 13 czerwca 2016 r. skarżąca przybywała w leczeniu szpitalnym i na zwolnieniu lekarskim, co uniemożliwiło jej dochowanie terminu (dokumenty załączone do wniosku o przywrócenie terminu: (1) karta informacyjna leczenia szpitalnego – w dniach 26 kwietnia 2016 r. do 29 kwietnia 2016 r. pacjentka hospitalizowana;
- 2) karta informacyjna leczenia szpitalnego – w dniach 08 maja 2016 r. – 13 maja 2016 r. oraz 13 maja 2016 r. – 25 maja 2016 r. pacjentka hospitalizowana;
- 3) zwolnienie lekarskie – w dniach 26 maja 2016 r. – 30 czerwca 2016 r. niezdolność do pracy).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.) – dalej: ppsa, skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Stosownie do treści art. 86 § 1 ww. ustawy, jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
W myśl art. 87 § 1 powołanej ustawy, pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (§ 2). Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (§ 3). Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (§ 4).
Z akt rozpoznawanej sprawy wynika, iż zaskarżona decyzja została doręczona skarżącej w dniu 25 kwietnia 2016 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach administracyjnych sprawy), a zatem termin do jej zaskarżenia upłynął z dniem 25 maja 2016 r., tymczasem skarżąca wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi wraz ze skargą skierowała do Sądu, za pośrednictwem organu, w dniu 13 czerwca 2016 r. (data stempla pocztowego na kopercie zawierającej wniosek i skargę).
Jak wynika z wniosku skarżącej o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, za dzień ustania przyczyny uchybienia terminu do wniesienia skargi na decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...], uznać należy 13 czerwca 2016 r. Natomiast pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi skarżąca wniosła do Sądu za pośrednictwem organu w dniu 13 czerwca 2016 r. (data stempla pocztowego na kopercie zawierającej przedmiotowy wniosek). Tym samym stwierdzić należy, że wniosek o przywrócenie terminu został wniesiony w terminie określonym w art. 87 § 1 ww. ustawy.
Równocześnie z wnioskiem strona skarżąca wniosła skargę na wskazaną decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Wniosek o przywrócenie terminu powinien zawierać uzasadnienie, w którym strona uprawdopodobni brak winy w przekroczeniu terminu. Kryterium braku winy, jako przesłanki przywracającej termin do dokonania czynności w postępowaniu sądowym, wiąże się z obowiązkiem szczególnej staranności przy dokonaniu tej czynności. O braku winy w uchybieniu terminu można mówić jedynie wtedy, gdy strona nie mogła usunąć przeszkody nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku. (Patrz: Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, B. Dauter, B. Gruszczyński i inni, Wydanie II, Kantor Wydawniczy Zakamycze 2006, s. 205.)
W uzasadnieniu wniosku skarżąca podniosła, iż przyczyną uchybienia terminu była choroba (przebywanie w leczeniu szpitalnym i na zwolnieniu lekarskim w okresie od 26 kwietnia 2016 r. do 30 czerwca 2016 r.), która uniemożliwiła stronie skarżącej dochowanie terminu do wniesienia skargi.
W ocenie Sądu, skarżąca we wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi uprawdopodobniła okoliczności wskazujące na brak jej winy w uchybieniu terminu do wniesienia skargi. Do przedmiotowego wniosku zostały bowiem dołączone karty informacyjne leczenia szpitalnego oraz zaświadczenie lekarskie. Zdaniem Sądu przedmiotowe dokumenty potwierdzają brak winy skarżącej w uchybieniu terminu. Choroba z jaką zmaga się skarżąca mogła wykluczyć dokonanie czynności procesowej (wniesienie skargi) przez skarżącą w przewidzianym do tego terminie.
Z tych względów, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w oparciu o art. 86 § 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł, jak w sentencji postanowienia.