Uzasadnienie
Zgodnie z treścią art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2016 poz. 718 z późn. zm.) – zwanej dalej P.p.s.a., skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 P.p.s.a.). Ponadto, stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., sąd odrzuci skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Sąd odrzuca skargę postanowieniem a odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 P.p.s.a.).
Zaskarżona decyzja została doręczona skarżącemu 17 maja 2016 r., stąd termin do wniesienia skargi upłynął 16 czerwca 2016 r. Tymczasem, pomimo prawidłowego pouczenia o sposobie i terminie wniesienia skargi, skarżący oddał skargę w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (co jest równoznaczne z wniesieniem do sądu – art. 83 § 3 P.p.s.a.), kierując ją bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skarga ta wpłynęła do Sądu 16 czerwca 2016 r., a następnie, w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II, została 21 czerwca 2016 r. przesłana Komendantowi Głównemu Straży Granicznej, jednakże już z uchybieniem trzydziestodniowego terminu do wniesienia skargi.
Wobec powyższego skarga J. K. podlega odrzuceniu, stąd też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 w zw. z art. 83 § 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.