Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 18 marca 2009 r., sygn. akt II SA/Wa 1367/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Anna Mierzejewska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 18 marca 2009 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku Z. Z. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 grudnia 2008 r. o sygn. akt II SA/Wa 1367/08 odrzucającego skargę Z. Z. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku p o s t a n a w i a - przywrócić termin do wniesienia skargi kasacyjnej -

Uzasadnienie

W dniu 3 marca 2009 r. adwokat J. K., ustanowiona pełnomocnikiem z urzędu Z. Z., wniosła skargę kasacyjną od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 grudnia 2008 r. o sygn. akt II SA/Wa 1367/08 wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia skargi kasacyjnej od wymienionego wyżej postanowienia.

W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik skarżącego podała, że o ustanowieniu jej pełnomocnikiem dowiedziała się z pisma Okręgowej Rady Adwokackiej doręczonego jej w dniu 4 lutego 2009 r. Ponadto dołączyła do akt sprawy pełnomocnictwo udzielone jej przez skarżącego w dniu 25 lutego 2009 r. W dniach 13 i 18 lutego 2009 r. zapoznała się z aktami sprawy w czytelni sądowej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 grudnia 2008 r. o sygn. akt II SA/Wa 1367/08 wraz z uzasadnieniem zostało doręczone skarżącemu w dniu 23 grudnia 2008 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach sprawy). Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął z dniem 23 stycznia 2009 r.

Stosownie do treści art. 86 § 1 powołanej ustawy jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym. Zgodnie zaś z treścią art. 87 § 1 cytowanej ustawy pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (art. 87 § 2). Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (art. 87 § 4 powołanej ustawy).

W dniu 4 lutego 2009 r. adwokat J. K. została powiadomiona o wyznaczeniu jej pełnomocnikiem z urzędu, natomiast w dniu 25 lutego 2009 r. skarżący udzielił jej pełnomocnictwa do występowania w jego imieniu. Po otrzymaniu pełnomocnictwa, w dniu 3 marca 2009 r. (data nadania na kopercie) ustanowiony z urzędu pełnomocnik wniósł skargę kasacyjną wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

W ocenie Sądu termin o którym mowa w art. 87 § 1 cyt. ustawy rozpoczął swój bieg od dnia 26 lutego 2009 r., tj. od dnia następnego po dniu, w którym skarżący udzielił wyznaczonemu adwokatowi pełnomocnictwa do występowania w jego imieniu, tj. od dnia w którym pełnomocnik miał rzeczywistą możliwość wniesienia skargi kasacyjnej. W związku z powyższym należy uznać, że wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej został złożony w siedmiodniowym terminie i jest uzasadniony, albowiem uchybienie terminu nastąpiło bez winy strony.

Z tych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 86 § 1 cytowanej ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił orzec jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 23 stycznia 2009 r., dokument z 12 grudnia 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.