Uzasadnienie
Zgodnie z art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym (art. 141 § 3 powołanej ustawy).
W niniejszej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 grudnia 2008 r. sygn. akt II SA/Wa 1388/08 oddalił skargę E. B. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia w drodze wyjątku. Natomiast wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku sporządzony przez ustanowionego w dniu 20 października 2008 r. pełnomocnika skarżącego w osobie córki B. B. został wniesiony dnia 17 grudnia 2008 r. (dowód – data stempla pocztowego na kopercie). Zestawiając datę ogłoszenia wyroku Sądu z datą wniesienia wniosku należy stwierdzić, że wniosek o sporządzenie uzasadnienia został wniesiony z uchybieniem terminu określonego w art. 141 § 2 powołanej ustawy (ostatni dzień terminu do wniesienia wniosku upłynął w dniu 16 grudnia 2008 r.).
Z tych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 141 § 3 powołanej ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji.