Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 15 grudnia 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 1397/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Grochowska – Jung
Rozpoznanie
w dniu 20 sierpnia 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku A. J. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 września 2014 r. o sygn. akt II SA/Wa 1397/14 odrzucającego skargę A. J. na uchwałę Krajowej Rady Prokuratury z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie nieuwzględnienia zastrzeżenia do pozostawienia bez rozpatrzenia zgłoszenia kandydatury na wolne stanowisko prokuratora p o s t a n a w i a - przywrócić termin do wniesienia skargi kasacyjnej -

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 24 września 2014 r. o sygn. akt II SA/Wa 1397/14 odrzucił skargę A. J. na uchwałę Krajowej Rady Prokuratury z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie nieuwzględnienia zastrzeżenia do pozostawienia bez rozpatrzenia zgłoszenia kandydatury na wolne stanowisko prokuratora. Odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącemu w dniu 1 października 2014 r., zatem termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął w dniu 31 października 2014 r.

Postanowieniem z dnia 24 października 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1397/14 przyznano skarżącemu prawo pomocy w zakresie ustanowienia adwokata.

W dniu 8 grudnia 2014 r. adwokat W. B., ustanowiony pełnomocnikiem z urzędu skarżącego, złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę kasacyjną od powyższego postanowienia Sądu wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia. W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik wskazał, iż o wyznaczeniu go pełnomocnikiem z urzędu dla skarżącego dowiedział się z pisma Okręgowej Rady Adwokackiej, doręczonym w dniu 28 listopada 2014 r. W dniu 2 grudnia 2014 r. pełnomocnik zapoznał się z aktami sprawy w Sądzie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym. Zgodnie zaś z treścią art. 87 § 1 cytowanej ustawy pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (art. 87 § 2). Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (art. 87 § 4 powołanej ustawy).

W ocenie Sądu termin, o którym mowa w art. 87 § 1 cyt. ustawy, rozpoczął swój bieg od dnia 29 listopada 2014 r., tj. od dnia następnego po dniu, w którym wyznaczony adwokat dowiedział się o wyznaczeniu go pełnomocnikiem z urzędu dla skarżącego, czyli od dnia, w którym pełnomocnik miał rzeczywistą możliwość wniesienia skargi kasacyjnej. Zestawiając datę 29 listopada 2014 r. z datą wniesienia skargi kasacyjnej wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia, tj. dzień 8 grudnia 2014 r., należy uznać, że ww. wniosek został złożony w siedmiodniowym terminie. Siódmy dzień terminu wypadał w dniu 6 grudnia 2014 r., tj. w sobotę, zatem stosownie do art. 83 ust 2 cytowanej ustawy za ostatni siódmy dzień przyjęto następny dzień po dniu wolnym od pracy, tj. poniedziałek 8 grudnia 2014 r.

Przedmiotowy wniosek jest uzasadniony, albowiem uchybienie terminu nastąpiło bez winy strony.

Z tych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 86 § 1 cytowanej ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 18 sierpnia 2015 r., dokument z 24 października 2014 r., dokument z 24 września 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.